Till innehållet
English
Till startsidan
  • Nyheter

Ny metod ska öka flexibiliteten i elnäten

Genom att underlätta implementeringen av flexibilitet i nätuvecklingsplanerna kan kapacitet i Sveriges elnät frigöras. Det här projektet ska bygga en metodik för att undersöka potentialen av flexibilitet i elnäten.

– Projektet ska resultera i en metod som elnätsföretag kan använda för att undersöka flexibilitet i sina elnät. Metoden segmenterar olika områden som industri, elproduktion, energilagring och privatkunders flexibilitet. Genom att följa metodiken kan man få en översiktlig bild av tillgänglig flexibilitet och sedan fördjupa sig i dialog med lokala aktörer för mer specifika siffror, säger David Olsson på Glava energy center, projektledare. 

Projektet ska genom dialog, insamling av reella data och beräkningar bygga en metodik för att undersöka potentialen av flexibilitet i elnäten.

En pilot görs på Värmlands elnät där flexibiliteten undersöks både genom styrning av elkonsumtion och elproduktion samt genom villkorliga nätavtal.

Metoderna generaliseras för att vara tillämpbara i fler regioner för elnätsbolagens arbete med implementeringen av flexibilitet i nätutvecklingsplanerna.

– Samhället elektrifieras snabbare än vad elnät klarar av i dagsläget. Flexibilitet är ett alternativ för elnätsföretag, istället för att bygga ut elnäten. I det här projektet försöker vi höja kunskapen om vad flexibilitet är och hur behovet av det ser ut, säger David Olsson.

Exempel för digitalisering och automatisering av styrning tas fram som gör det möjligt för nätbolag och andra aktörer att realisera flexibiliteten. Den resulterade modellen kommer att beskrivas i slutrapporten och är öppen för alla elnätsföretag att använda.

Projektet pågår mellan hösten 2023 och hösten 2024. 

Aktuellt

Energiforsk lanserar ny och mer energieffektiv webbplats
Daniel Hirsch och Andrea Bille Pettersson.
  • Nyheter
Rätt teknik kan minska risker vid oavsiktlig ö-drift
Henrik Hemark ödrift.JPG
  • Nyheter
  • Elnät
”Samhällsplanering handlar om att hantera intressekonflikter”
Magnus Fredricson vindkraft
  • Nyheter
  • Energisystem
Sveriges val – tryggare och högre eller lägre och mer varierande elpriser
Bergman Fritz rapport Elmarknaden 2035
  • Pressmeddelande
  • Energisystem
Ny rapport rekommenderar att Sverige inför pris på effekt
Gasturbin Vindkraft
  • Nyheter
  • Energisystem