- Nyheter
- Vattenkraft
- Ny rapport
Nya Eurokoder kan ge mer träffsäkra säkerhetskrav för betongdammar

– Vår analys visar att det finns möjligheter att modernisera regelverket och samtidigt behålla en hög dammsäkerhet. Ambitionen är inte att sänka säkerheten, utan att säkerställa att kraven är väl avvägda och bygger på dagens kunskap om laster och tillförlitlighet, säger projektledaren Erik Nordström.
Ett nytt regelverk kräver nya vägval
Andra generationens Eurokoder börjar gälla 2027-2028 och innebär en omfattande uppdatering av de europeiska konstruktionsstandarderna. I rapporten Betongdammars säkerhet med laster enligt andra generationens Eurokoder analyseras vilka konsekvenser förändringarna kan få för svenska betongdammar och vattenbyggnadskonstruktioner och hur branschens riktlinjer för dammsäkerhet, RIDAS, bör anpassas.
Syftet är att säkerställa att dagens höga säkerhetsnivå kan upprätthållas samtidigt som regelverket harmoniseras med de nya standarderna. En central fråga är hur dammsäkerhet bäst ska beskrivas och mätas. Rapporten lyfter särskilt fram tillförlitlighet och brottsannolikhet, det vill säga sannolikheten för att en konstruktion ska nå ett haveritillstånd, som viktiga mått när framtidens krav utvecklas.
Dammar pekas ut i ny högsta konsekvensklass
En av de mest betydelsefulla nyheterna är att dammar nu nämns som exempel på konstruktioner i den nya högsta konsekvensklassen, CC4, som används för anläggningar där ett haveri kan få mycket stora konsekvenser för människor, samhälle eller miljö. Rekommendationen är att CC4 tillämpas för dammar med de allvarligaste konsekvenserna vid ett haveri, men att samma tillförlitlighetsnivå som tidigare anges i RIDAS för dammar i dammsäkerhetsklass A behålls tills frågan har utretts vidare.
Samtidigt konstaterar rapporten att dagens tillämpning av RIDAS-korrektionsfaktorn leder till en faktisk säkerhetsnivå som är betydligt högre än avsett. Enligt rapporten kan detta vara kostnadsdrivande och leda till onödig miljöbelastning. Författarna menar därför att det finns skäl att se över hur tillförlitlighetskraven definieras framöver.
– Dagens regelverk har successivt byggts på med anpassningar som tillsammans ger mycket stora säkerhetsmarginaler. Nu finns ett tillfälle att skapa en tydligare och mer konsekvent koppling mellan säkerhetskrav och faktisk tillförlitlighet, säger Erik Nordström.
Sänkta partialkoefficienter för vattenlast och bättre beskrivning av verkligheten
Dessutom rekommenderas det att de sänkta partialkoefficienterna för vattenlast i andra generationens Eurokoder införs i RIDAS. Partialkoefficienter används för att hantera osäkerheter i beräkningar av laster och konstruktioners bärförmåga.
Bakgrunden är att vattenlasten bedöms ha låg osäkerhet jämfört med många andra laster. Vattennivåer övervakas kontinuerligt och kontrolleras noggrant, vilket innebär att osäkerheterna är relativt små. Därför bedöms förändringen kunna genomföras utan att den övergripande säkerheten påverkas i någon betydande omfattning.
– Det finns få laster som är så väldefinierade som vattenlasten och det är hög tid att korrigera det här i ridas tillämpningsvägledningar, säger Erik Nordström.
Rapporten föreslår även att dimensionering av jordtryck i högre grad ska baseras på metoderna i Eurokod 7 och på vilojordtryck, eftersom detta bättre speglar de faktiska förhållandena vid dammkonstruktioner. För vilojordtryck mot lutande väggyta rekommenderas dock fortsatt användning av RIDAS-metoden, eftersom den bedöms vara rimlig och på säker sida. Vidare rekommenderas att lastkombinering görs enligt ekvation 8.13 i andra generationens eurokod 2 används, eftersom den bedöms bäst återspeglar de verkliga lastförhållanden som dammar utsätts för.
Underlag för kommande uppdatering av RIDAS
Beräkningsexemplen i rapporten visar att de föreslagna förändringarna generellt ger något lägre lasteffekter och ett lägre behov av armering i brottgränstillstånd jämfört med dagens tillämpning. Samtidigt konstateras att det ofta är bruksgränstillstånd, exempelvis krav på sprickbegränsning, som styr den slutliga armeringsmängden.
Sammantaget ges konkreta rekommendationer för hur RIDAS kan uppdateras för att möta de nya Eurokoderna med bibehållen dammsäkerhet, bättre anpassning till verkliga lastförhållanden och en mer resurseffektiv dimensionering.
– Rapporten är ett viktigt delsteg mot en generell modernisering av ridas tillämpningsvägledning för betong, men genomlysningen som gjordes 2020 visar att det också finns många saker kvar att uppdatera, säger Erik Nordström.
Om rapporten
Rapporten är skriven av Erik Nordström, Fredrik Stenesand och Mikael Hallgren från Tyréns inom Energiforsks Betongtekniska program vattenkraft. Syftet är att analysera hur andra generationens Eurokoder påverkar dimensioneringen av svenska betongdammar och vattenbyggnadskonstruktioner och att ge rekommendationer för hur RIDAS kan uppdateras för att bibehålla en hög och väl avvägd dammsäkerhetsnivå.
Läs rapporten
Läs mer och ta del av rapporten här



