Till innehållet
English
Till startsidan
  • Rapport
  • Elnät

Beräkningsmetoder för elnät under stor osäkerhet

| 2023:912 | Oscar Lennerhag, Jan Lundquist, Math Bollen
Kraftsystemet genomgår ett flertal förändringar vilka kommer påverka systemet på ett många sätt, till exempel i form av en ökad osäkerhet vad gäller möjliga driftlägen samt modellering av olika komponenter. Projektet har kartlagt olika osäkerheter av relevans för isolationskoordinering och spridning av övertoner, t.ex. osäkerheter på grund av variationer i tiden eller på grund av framtida utveckling av nätet och anslutna komponenter.
Bild 2023 912

Med konventionella metoder för att hantera osäkerheter finns en risk för onödigt stora marginaler och höga kostnader, vilket till exempel skulle kunna leda till en begränsning i hur mycket förnyelsebar generering som kan anslutas. För att hantera osäkerheter har projektet utforskat matematiska metoder som till exempel gör det möjligt att approximera ett statistiskt resultat (utvärdera risk) utifrån ett begränsat antal beräkningar. I praktiken innebär detta att ett större antal fall kan studeras, vilket leder till ett bättre beslutsunderlag.

Rapporter och publikationer

Här listas rapporter och resultatblad från programmet.

    • Rapport

    Stokastisk driftsäkerhet i transmissionsnät

    Stokastisk driftsäkerhet syftar till att kvantifiera risken med ett visst driftläge av elnätet och använda den kvantifierade risken för att bedöma om driftläget är acceptabelt. Denna rapport handlar om metoder för att kvantifiera denna driftrisk.

    |2026:1165Zunaira Nazir, Math Bollen och Sarah Rönnberg, Luleå tekniska universitet
    • Rapport

    Syntesrapport risk- och tillförlitlighetsanalys 2021–2025

    Det här är en syntesrapport med populärvetenskapliga sammanfattningar av 22 rapporter från Energiforsks program Risk- och tillförlitlighetsanalys under perioden 2021–2025. Syntesrapporten ger en överblick över programmets viktigaste resultat och kan fungera som en ingång att fördjupa sig i rapporterna.

    |2025:1148Andrea Bille Pettersson, Daniel Hirsch och Mathilde Ingrosso Hildingsson, Energiforsk
    Bild till webben 2025 1148.jpeg
    • Rapport

    IceTools

    This project aims to improve predictions of snow and ice loads on power lines in Sweden.

    |2025:1135Hanna Sabelström, Christoffer Hallgren Norconsult AB
    IceTools.png
    • Rapport

    Handbok för tillämpning av acceptansgränsmetoden hos nätbolag

    Vid ökande mängder ny produktion och/eller ny förbrukning som vill ansluta till eldistributionsnätet är det viktigt att veta hur mycket som nätet klarar.

    |2024:1056 Nicholas Etherden, Math Bollen
    2024 1056