- Rapport
- Vattenkraft
Betongteknikens utveckling och betydelse för svensk vattenkraftsutbyggnad

Länge har det saknats en redogörelse för betongteknikens utveckling och betydelse för den svenska vattenkraftsutbyggnaden. I den här rapporten görs det en historisk tillbakablick och därefter en gedigen beskrivning av hur betongen sammansattes, hur konstruktionerna utformades, vilka metoder som användes vid arbetena och vilka problem som uppstod med tiden.
Här redovisas det också vilka nationella bestämmelser för konstruktioner av cement och betong som det fanns vid olika tidpunkter. Vidare återges delar ur vattenkraftsbranschens egenhändigt framtagna anvisningar för betongarbeten med syftet att visa hur de förändrades i takt med den tekniska utvecklingen. Till sist finns det även ett avsnitt som beskriver betongdammens utveckling.
Rapporten är en unik beskrivning av betongbyggnadsteknikens utveckling och betydelse för svensk vattenkraftsutbyggnad från sent 1800-tal och framåt.
Rapporter och publikationer
Här listas rapporter och resultatblad från programmet.
- Rapport
Metoder för att reducera cementåtgång vid dammbyggnad
Att minska cementåtgången vid dammbyggnation kräver ett samspel mellan flera strategiska åtgärder. Genom att använda resurseffektiva konstruktioner, välja rätt betong för rätt plats och tillämpa klimatförbättrad betong kan både miljöpåverkan och materialförbrukning reduceras.
|2025:1143Manouchehr Hassanzadeh, Karin Appelquist, Birgit Fredrich
- Rapport
Spännstag inom vattenkraften
Spännstag används inom vattenkraftsindustrin för att öka stabiliteten i betongkonstruktioner mot yttre laster. I takt med att vattenkraftsanläggningar åldras och behovet av livslängdsförlängning ökar, förväntas användningen av spännstag bli allt vanligare.
|2025:1144Peter Lundqvist, Christian Bernstone, Anders Marklund, Vattenfall, Carl-Oscar Nilsson, Uniper
- Rapport
Utvärdering av slaggbetong efter 10 års exponering
I byggbranschen som stort finns ett stort fokus på att minska utsläppen av CO2 och som ett led i detta arbetar cement- och betongindustrin med att minska mängden portlandklinker vid betongtillverkning genom att använda blandcement.
|2025:1077Mårten Janz, Ingemar Löfgren, Olle Runnérus
- Rapport
Inventering av tillståndet hos dilatationsfogar
Läckage vid dilatationsfogar i dämmande konstruktioner är ett vanligt problem som saknar förvaltningsstrategier. Ett första steg för att ta fram dessa strategier är att inventera tillståndet hos befintliga dilatationsfogar av olika typer och jämföra deras beständighet med varandra.
|2025:1076OLOF THUNÉ, KRISTOFFER ANDERSSON, AUGUST ANDERSSON