- Rapport
- Vattenkraft
Bränsleceller syntesrapport 2016-2017

Forskningsprogrammet EU FCH JU2 pågår under åren 2014 – 2020 med en budget på 1 350 MEURO.
De bränslecellsfordon som introduceras på marknaden, Toyota Mirai, Hyundai ix35 och Honda Clarity, har alla prestanda och komfort som är helt konkurrenskraftig med konventionella bilar.
Inom det stationära området finns det idag många anläggningar i multi-MW klass. I Japan finns det mer än 150 000 installerade bränsleceller i bostäder.
Ur svenskt perspektiv är bränslecellstekniken idag främst viktig för exportindustrin med företag som Powercell, Sandvik, Impact Coating, Cell Impact och myFC.
Rapporter och publikationer
Här listas rapporter och resultatblad från programmet.
- Rapport
Bränsleceller syntesrapport 2016 - 2019 2019-606
Rapporten är en syntes av den verksamhet som bedrivits inom projektet Teknikbevakningen av bränsleceller under åren 2016-2019. I rapporten beskrivs verksamheten översiktligt och lärdomar dras av resultaten.
|2019:606Bengt Ridell, Hans Pohl
- Rapport
Praktiska tillämpningar med bränsleceller i lastbilar 2019-605
Projektets syfte är att öka förståelsen för tillämpningar med bränsleceller i tunga fordon med fokus på konkreta tillämpningar. Projektet ger underlag inför beslut avseende satsningar på bränsleceller i tunga fordon.
|2019:605Hans Pohl
- Rapport
Fuel Cells for Heavy-duty Trucks 2030 2019-604
This study is mainly a total-cost-of-ownership calculation of four different powertrains for heavy-duty trucks for three different customer mission profiles, long haul, regional and urban distributions.
|2019:604Magnus Karlström, Hans Pohl, Anders Grauers, Elna Holmberg
- Rapport
Lastbilar med bränsleceller 2019-603
Här diskuteras med utgångspunkt i konkreta tillämpningar olika fördelar och nackdelar med bränslecellsdrift, i första hand i jämförelse med batteridrift. Kördata från verklig användning av sopbilar och distributionslastbilar har samlats in och analyserats.
|2019:603Hans Pohl, Magnus Karlström, Magnus Lindgren, Staffan Lundgren, Nils-Gunnar Vågstedt, Per Öhlund