Till innehållet
English
Till startsidan
  • Rapport
  • Energisystem

Combustion System Development for the Next Generation HD Gas Engines

| 2018:477 | Ludvig Adlercreutz
Målet har här varit att förbättra de nuvarande gasmotorerna genom att förbättra motorns momentutveckling med 20 procent samtidigt som verkningsgraden ökar med 10 procent. Kravet är att emissionskraven bibehålls med de här nya målen för prestanda.
Bild 2018_477 webb.jpg

Fokus ligger på att utveckla förbränningssystemet varför variationer av detta har undersökts på en forskningsmotor. Metoden har varit att utföra motorprover med varianter av de kolvar som har bäst potential att nå de uppsatta målen.

Proverna har körts i en encylindrig forskningsmotor för att isolera egenskaper och utvärdera resultaten. Målet har varit att genom variationer i förhållandet squish-to-bore nyttja den faktor som skapar en optimerad gasblandning för denna typ av swirl-assisterad motor. Den ökade turbulensen och hastigheten på strömningen ska också skapa bättre tålighet för Exhaust Gas Recirculation, EGR för att reducera knack samt minska NOx och termisk last. Det här förbränningskonceptet går även att använda för magerförbränning för att öka verkningsgraden ytterligare.

Resultaten från studien Combustion System Development for the Next Generation Heavy Duty Gas Engines redovisas i den här slutrapporten. Det finns också sammanfattningar av resultaten på svenska och engelska som publicerades i mars 2018.

Rapporter och publikationer

Här listas rapporter och resultatblad från programmet.

    • Rapport

    Combustion System Development for the Next Generation HD Gas Engines 2018-477

    Målet har här varit att förbättra de nuvarande gasmotorerna genom att förbättra motorns momentutveckling med 20 procent samtidigt som verkningsgraden ökar med 10 procent. Kravet är att emissionskraven bibehålls med de här nya målen för prestanda.

    |2018:477Ludvig Adlercreutz
    Bild 2018_477 webb.jpg
    • Rapport

    Demonstrating Renewable Propane

    Infrastrukturen för att använda gasol är bra. Gasolen avvänds i allt från uppvärmning till kemiska processer och som fordonsbränsle. Nu utvecklas ny teknik för att producera gasol från råvaror som glycerol och cellulosa för att kunna använda samma infrastruktur även efter att energisystemet ställs om till förnybara bränslen.

    |2018:538Christian Hulteberg, Andreas Leveau, Øyvind Nørregård
    bild 2018-538.jpg
    • Rapport

    More Efficient Use of Biogas at Waste Water Treatment Plants

    Idag produceras det ungefär 700 GWh biogas per år på avloppsreningsverken i Sverige, varav 60 procent uppgraderas till fordonsbränsle och resten omvandlas till el och eller värme via gaspannor, gasmotorer och gasturbiner. Frågan är om gasöverskottet kan utnyttjas bättre?

    |2018:476Marc Puig Von Friesen, Peter Odhner, Magnus Arnell, Magnus Svensson, Pontus Ivarsson, Anna-Karin Jannasch, Anna Boss, Anders Hjörnhede
    • Rapport

    Utveckling av förbränningssystem för nästa generations heavy duty gasmotorer

    Målet med projektet Combustion System Development for the Next Generation Heavy Duty Gas Engines, är att förbättra de nuvarande gasmotorerna genom att förbättra motorns momentutveckling med 20 procent samtidigt som verkningsgraden ökar med 10 procent. Kravet är att emissionskraven bibehålls under de här nya prestandamålen.

    |Sammanfattning av ett projekt
    Bild 2018_477 webb