Till innehållet
English
Till startsidan
  • Rapport

Durable MCrAlX Coatings

| 2018:493 | Ru Lin Peng, Pimin Zhang, Xin-Hai Li
MCrAlX ytbeläggningar används i stor utsträckning för att skydda heta komponenter gjorda av superlegeringar, som arbetar i högtemperaturen av gasturbiner. Med den ökande användningen av förnybara energikällor har det varit även ökat behov av industriella gasturbiner med bättre cyklisk tolerans och prestanda för användning till exempel i hållbara energisystem för att hålla en stabil energiförsörjning.
bild 2018-493.jpg

Målet har här varit att utveckla nya MCrAlX-ytbeläggningar med egenskaper som är optimerade för tillämpning i cykliskt toleranta gasturbiner. MCrAlX-ytbeläggningar där M står för nickel, Co för kolmonoxid och X  för mindre element. De viktigaste resultaten är:

  • Två Ni-baserade ytbeläggningar med förbättrad resistens mot hög temperatur oxidation och TCF.
  • Ytbeläggningsdata innefattande kort- och långtids oxidation, termisk cykling, het korrosion och mekaniska egenskaper för ett antal Ni-baserade och Co-baserade ytbeläggningar.
  • Ett kriterium baserat på beräknade Al-aktivitet för mer exakt förutsägelse av oxidationslivslängd på MCrAlX ytbeläggningar.
  • Mer än tio vetenskapliga artiklar om korrosion, oxidation, effekter av X-element, effekter av ytbehandling, modellering och design av ytbeläggningar.
  • En licentiatavhandling.

Rapporter och publikationer

Här listas rapporter och resultatblad från programmet.

    • Rapport

    Increased flexibility and power production from biomass 2023-932

    Det övergripande syftet med projektet var att öka effektiviteten och förutsägbarheten/flexibiliteten i el/värmeproduktion från biobränslen. För att uppnå målet användes två strategier: materialutveckling och oxidationstillväxtssimulering.

    |2023:932Johan Eklund, John Hald, Richard Shen, Søren Aakjær Jensen, Hanna Kinnunen, Maria Dolores Paz Olausson, Laura Rioja-Monllor, Vicent Ssenteza, Torbjörn Jonsson and Bertil Wahlund
    Rapportbildkme
    • Rapport

    New materials for improved Competitiveness of fb plants using Renewable fuels

    För att öka andelen förnybara bränslen, på bekostnad av fossila bränslen, måste konkurrenskraften öka för kraftverk och kraftvärmeverk som använder förnybara bränslen.

    |2023:931Hampus Lindmark, Fredrik Lind, Jesper Liske, Maria Dolores Paz, Laura Rioja-Monllor, Bertil Wahlund, Anna Jonasson, Johanna Nockert, Matti Hautakangas, Hans Larsson, Kyösti Vänskä & Vesna Barisic
    Bild Till Hemsida (1)
    • Rapport

    Heavy section austenitic stainless steel For headers and piping in high-efficient Biomass-fired power plants

    Idag används ferritisk stål i tjockväggiga komponenter i högeffektiva biomasseldade kraftverk, men de är inte tillräckliga. Tjockväggiga AASS skulle kunna ersätta den ferritiska stålen- men det krävs fler undersökningar.

    |2023:930 Mattias Calmunger, Guocai Chai, Maria Sundqvist, Vesna Barišić, Kyösti Vänskä, Bertil Wahlund, Mikael Segersäll, Johan Moverare Och Hugo Wärner
    Bild Till Hemsida
    • Rapport

    Increased Fuel Flexibility And Performance For Boilers With Challenging Fuels

    Projektet KME-802 "Ökad bränsleflexibilitet och driftprestanda för pannor med utmanande bränslen" har syftat till att förstå vilka materialutmaningar som är de mest kritiska för pannors driftprestanda.

    |2023:928 Alice Moya Núñez, Melina da Silva, Rikard Norling, Thomas Höjer, Anna Jonasson, Peter Gewert
    Website V2