Till innehållet
English
Till startsidan
  • Rapport
  • Energisystem

El från nya anläggningar

| 2021:714 | Åsa Elmqvist
Investeringar i ny klimatneutral elproduktion är centrala för Sveriges möjlighet att elektrifiera industri- och transportsektorn och samtidigt behålla rollen som nettoexportör av el. Kunskap om vad olika tekniker kostar är därför en nyckel för att omställningen ska kunna ske samhällsekonomiskt effektivt.
Bild 2021 714

Teknikveckling och nya energislag innebär stora prisförändringar som kräver nya beräkningar. Det behövs aktuella siffror både för energibranschen och för samhället i stort.

Rapporten ger läsaren en övergripande aktuell och jämförbar bild av elproduktionskostnader för kommersiellt tillgängliga tekniker med en beskrivning och redovisning av de faktorer som påverkar elproduktionskostnaderna. Den innehåller även diskussion om värden av fler funktioner och tjänster till energisystemet (än produktion av kilowattimmar) vilket är nödvändigt för att ge en uppfattning om vilken roll olika anläggningar och aktörer kan få i ett framtida energisystem.

Rapporter och publikationer

Här listas rapporter och resultatblad från programmet.

    • Rapport

    El från nya anläggningar 2021-714

    Investeringar i ny klimatneutral elproduktion är centrala för Sveriges möjlighet att elektrifiera industri- och transportsektorn och samtidigt behålla rollen som nettoexportör av el. Kunskap om vad olika tekniker kostar är därför en nyckel för att omställningen ska kunna ske samhällsekonomiskt effektivt.

    |2021:714Åsa Elmqvist
    Bild 2021 714
    • Rapport

    El från nya och framtida anläggningar 2014

    Den här rapporten ger läsaren en övergripande aktuell och jämförbar bild av elproduktionskostnader för kommersiellt tillgängliga tekniker med en beskrivning och redovisning av de faktorer som påverkar elproduktionskostnaderna.

    |2014:40, 2014:45Ingrid Nohlgren, Solvie Herstad Svärd, Marcus Jansson, Jennie Rodin
    • Rapport

    El från nya och framtida anläggningar 2011

    Vi gör successivt uppdateringar av vad det kostar att producera el med olika tekniker under benämningen "El från nya anläggningar".

    |2011:26Nyström, O., Nilsson, P.A., Ekström, C., Wiberg, A.M., Ridell, B. & Vinberg, D.
    • Rapport

    Inventering av framtidens produktionstekniker för el- och värmeproduktion

    Den övergripande visionen har här varit att ta fram troliga utvecklingsscenarier för olika el- och värmeproduktionstekniker och att kunna visa på de möjligheter som ges vid en introduktion av den nya tekniken.

    |2008:74 (2008:77 - 2008:83)Clas Ekström