- Rapport
- Energisystem
Hydrogen gas as fuel in gas turbines
Intresset för gasturbiner för kraftgenerering ökar. Inte minst för att möta det växande behovet av reservkraft i takt med att den förnybara elproduktionen byggs ut i Europa. Idag drivs gasturbinerna mestadels med fossil naturgas, men allt oftare efterfrågas möjligheten att också kunna driva turbinerna med andra energigaser såsom förnybar vätgas, biogas samt blandningar av dessa. Man ser också ett ökat behov av att kunna hantera en kontinuerlig drift med en med tiden varierande gaskvalité. För att kunna anpassa och säkerhetsställa driften för dessa nya villkor krävs en ökad förståelse för hur olika gaskomponenter påverkar förbränningsförloppen i turbinen.
Rapporter och publikationer
Här listas rapporter och resultatblad från programmet.
- Rapport
Combustion System Development for the Next Generation HD Gas Engines 2018-477
Målet har här varit att förbättra de nuvarande gasmotorerna genom att förbättra motorns momentutveckling med 20 procent samtidigt som verkningsgraden ökar med 10 procent. Kravet är att emissionskraven bibehålls med de här nya målen för prestanda.
|2018:477Ludvig Adlercreutz
- Rapport
Demonstrating Renewable Propane
Infrastrukturen för att använda gasol är bra. Gasolen avvänds i allt från uppvärmning till kemiska processer och som fordonsbränsle. Nu utvecklas ny teknik för att producera gasol från råvaror som glycerol och cellulosa för att kunna använda samma infrastruktur även efter att energisystemet ställs om till förnybara bränslen.
|2018:538Christian Hulteberg, Andreas Leveau, Øyvind Nørregård
- Rapport
More Efficient Use of Biogas at Waste Water Treatment Plants
Idag produceras det ungefär 700 GWh biogas per år på avloppsreningsverken i Sverige, varav 60 procent uppgraderas till fordonsbränsle och resten omvandlas till el och eller värme via gaspannor, gasmotorer och gasturbiner. Frågan är om gasöverskottet kan utnyttjas bättre?
|2018:476Marc Puig Von Friesen, Peter Odhner, Magnus Arnell, Magnus Svensson, Pontus Ivarsson, Anna-Karin Jannasch, Anna Boss, Anders Hjörnhede- Rapport
Utveckling av förbränningssystem för nästa generations heavy duty gasmotorer
Målet med projektet Combustion System Development for the Next Generation Heavy Duty Gas Engines, är att förbättra de nuvarande gasmotorerna genom att förbättra motorns momentutveckling med 20 procent samtidigt som verkningsgraden ökar med 10 procent. Kravet är att emissionskraven bibehålls under de här nya prestandamålen.
|Sammanfattning av ett projekt