Till innehållet
English
Till startsidan
  • Rapport
  • Energisystem

Intradagmarknaden

| 2021:797 | Magnus Brolin, Camille Hamon, Sofia Nyström
Sverige har på senare år sett en relativt kraftig utbyggnad av förnybara kraftslag som vind- och solkraft. Ett kännetecknen för de här kraftslagen är att de är svåra att prognosticera. Det blir därför allt viktigare med kompletterande marknader där justeringar från handeln på dagen före marknaden kan göras på ett kostnadseffektivt sätt. Intradagmarknaden är en sådan kompletterande marknad.
bild 2021-797.jpg

Sverige har på senare år sett en relativt kraftig utbyggnad av förnybara kraftslag som vind- och solkraft. Ett kännetecknen för de här kraftslagen är att de är svåra att prognosticera. Det blir därför allt viktigare med kompletterande marknader där justeringar från handeln på dagen före-marknaden kan göras på ett kostnadseffektivt sätt. Intradagmarknaden är en sådan kompletterande marknad.

Den planerade expansionen av förnybara kraftslag är alltså en indikation på att intradagmarknadens betydelse kommer att öka. Av den anledningen är det viktigt att de aktörer som direkt eller indirekt kan påverka eller påverkas av intradagmarknaden har en god förståelse för dess funktion.

Här ges en grundläggande beskrivning av intradagmarknadens roll och funktion, framtida möjligheter och utmaningar. Syftet är att på ett lättillgängligt sätt bidra till en ökad förståelse för marknaden och hur den relaterar till angränsande marknader. Resultaten vänder sig till alla som indirekt arbetar med eller är intresserade av intradagmarknaden och som vill lära sig om dess grundläggande roll och funktion.

Rapporter och publikationer

Här listas rapporter och resultatblad från programmet.

    • Rapport

    The inc-dec game and how to mitigate it

    This report proposes various measures to reduce arbitrage problems. For example, adjustments can be made to grid tariffs, procurements, and market regulations.

    |2024:1035Pär Holmberg
    Bild Till Webben 2024 1035
    • Rapport

    En frivillig marknad för effekt?

    Med en växande andel vindkraft i den svenska elproduktionen väntas risken för korta perioder med kapacitetsbrist öka. Ett sätt att säkerställa leveranssäkerheten är att införa en mer omfattande ”kapacitetsmekanism” än den befintliga men temporära effektreserven.

    |2024-1018LARS BERGMAN, PETER BLOMQVIST, NICLAS DAMMSGAARD, PÄR HOLMBERG, THOMAS UNGER
    2024 1018
    • Rapport

    Stödtjänster på elmarknaden – idag och i framtiden

    Ökande väderberoende elproduktion skapar utmaningar för att bibehålla ett robust elsystem utan elavbrott. Här kan marknader för stödtjänster bidra och ett tydligt tecken är att omsättningen för stödtjänster har ökat mer än tio gånger på bara några år. Men ska Sverige klara energiomställningen behövs mer kunskap om marknaden för stödtjänster.

    |2024-1000Bo Diczfalusy
    2024 1000
    • Rapport

    Contracts for Difference (CfD) in the Swedish Electricity Market

    The electricity market design is intensely discussed, EU-wide as well as domestically in Sweden. Contracts for Difference (CfD) is one of the more prominent tools promoted to support invest in new electricity generation capacity. This report maps and discuss the design choices involved.

    |2024:991EA Energy Analyses
    Omslagsbild