Till innehållet
English
Till startsidan
  • Rapport

Joint Cost Allocation

| Artikel | Conny Overland, Handelshögskolan i Göteborg
Fördelning av kostnader mellan el och värme i kraftvärme

I den här studien har Conny Overland tillsammans med Anders Sandoff vid Handelshögskolan i Göteborg undersökt hur energibolag fördelar kostnaderna för fjärrvärme respektive el vid kraftvärmeproduktion.  Studien handlar om hur energibolag har valt fördelningsmetoder samt vilka konsekvenser det får för lönsamheten när kostnaden särredovisas enligt Fjärrvärmelagen.

Det finns flera möjliga metoder att redovisa kostnaderna för fjärrvärme och el i samband med produktions av kraftvärme, men det finns inget logiskt sätt att fastställa en korrekt fördelning av samkostnaderna.

– Det är viktigt, vid en kostnadsbaserad prissättning, att de kostnader som redovisas speglar fjärrvärmens kostnader på ett bra sätt och därmed ger fjärrvärmekunderna ett skäligt pris, säger Conny Overland.

Det pågår en debatt om hur fjärrvärmen prissätts. En prisreglering skulle till exempel innebära begränsningar i möjligheten att sätta priset på fjärrvärme. Viljan att investera i kraftvärme skulle därmed kunna minska, vilket i sin tur leder till att miljövinster går förlorade.

– När det gäller prissättning av fjärrvärme är det därför extra viktigt att kunna visa vad kostnaden består av och att kunna redovisa det på ett sätt som inte får orimliga konsekvenser vare sig för värmekunder eller för önskvärda investeringar i samhället, avslutar Conny Overland.

En arbetsartikel från detta projekt finns i väntan på vetenskaplig publicering på Göteborgs universitet https://gup.ub.gu.se/publication/194779


Projektets totalkostnad:
857 883 kronor
Beviljade medel:
857 883 kronor