Till innehållet
English
Till startsidan
  • Rapport
  • Värme och kyla

Kostnadsfunktion för traktionära bränslecellssystem

| 2018:555 | Hans Pohl
Här beskrivs hur kostnaden för bränslecellssystem varierar med kraven på effekt och livslängd. Också kombinationer av bränsleceller och batterier omfattas av analysen.
bild 2018-555.jpg

Resultaten indikerar att mer­kostnaden för livslängd anpassad för tunga fordon är mellan 30 och 50 procent jämfört med system för personbilar. Analysen omfattar också tillhörande ener­gilager med vätgastankar och batterier och fokuserar på fem aspekter som har stor påver­kan på kostnaden. Det handlar om uteffekt, livslängd, energilagrets storlek och typ, driftsför­hållande och till­verkningsvolym.

Kostnadsanalysen av lätta fordon indikerar att det är små skillnader mellan per­sonbilar med relativt stora batterier och litet bränslecellssystem och det omvända, även när man tar med driv­medelskostnaderna. Personbilar som endast har batterier medför högre kost­nader över livstiden. För tunga fordon som kör mer per år och använder mer drivmedel blir drivmedelskostnaden mer betydelsefull, vilket gynnar fordon som till stor del går på el från elnätet.