Till innehållet
English
Till startsidan
  • Rapport
  • Värme och kyla

Långtidsuppföljning av grusväg stabiliserad med bioflygaska

| 2016:264 | Jenny Vestin, Desiree Nordmark, Maria Arm, Anders Lagerkvist, Bo B Lind
Resultaten visar att askstabilisering har en fortsatt positiv effekt på vägens bärighet. Det är också möjligt att återanvända materialet om vägen behövs restaureras.

År 2009 uppgraderades en skogsbilväg med bioflygaska. Syftet var att undersöka om bioflygaska, utan andra tillsatser av bindemedel, kan användas för att stabilisera grusvägar. Resultatet visade att asksträckorna hade ett utläckage av salter till att börja med, men att läckaget var det samma från vägsträckor med aska som från referenssträckorna efter två år. Asksträckorna hade högre bärighet framför allt under tjällossningsperioderna.

Här redovisas resultaten av en uppföljande studie av samma grusväg, Sörkrångevägen. Målet har varit att undersöka vägens tekniska och miljömässiga egenskaper drygt fem år efter att den uppgraderades. Avsikten har också varit att göra en långtidsprognos för vägens tekniska egenskaper och att bedöma hur det askstabiliserade materialet kan tas om hand efter att vägen har tjänat ut.

Det visar sig att askstabiliseringen har en fortsatt positiv effekt på vägens bärighet. Det är också möjligt att återanvända materialet vid en restaurering av vägen. Initialt sker en liten påverkan genom utlakning av salt men en långvarig negativ miljöpåverkan har inte observerats efter askstabiliseringen av skogsbilvägen i Sörkrånge.

Rapporter och publikationer

Här listas rapporter och resultatblad från programmet.

    • Rapport

    Hållbar användning av aska – en syntesrapport

    Målet med den här syntesrapporten är att berätta om den breda verksamhet som pågår i Askprogrammet och att sprida forskningsresultaten från programmet. Innehållet i rapporten kan också ge underlag till kommande projekt och kartlägga var luckor i forskningen finns.

    |2025:1055Marie Kofod-Hansen och Andrea Bille Pettersson, Energiforsk, samt Benjamin Forsmark, Södra
    2025-1055 Rapportbild
    • Rapport

    Aktiv inbindning av koldioxid i energiaskor genom CCU

    Den här förstudien belyser möjligheter och utmaningar kopplade till aktiv karbonatisering av energiaskor – en process där koldioxid binds kemiskt i askans mineraler och bildar stabila karbonater.

    |2025:1129Jenny Westerberg och Julia Renström, Profu
    2025:1129 Rapportbild.jpg
    • Rapport

    Bottenaska som ersättare till cement i klimatförbättrad betong

    Den här studien undersöker potentialen hos bottenaska från förbränning av kommunalt avfall (municipal solid waste incineration bottom ash, MSWIBA) som delvis ersättning för cement i betong – ett innovativt steg mot en mer hållbar byggindustri.

    |2025:1117Alireza Bahrami, Mathias Cehlin, Marita Wallhagen, Oliver Nexén, Elsa Paul
    bild-webben.jpg
    • Rapport

    Bioaska och kisel minskar snytbaggegnag i fält

    I den här studie undersöktes om tillförsel av bioaska påverkar snytbaggens angrepp på nysatta skogsplantor av gran i fält.

    |2025:1100Maria Greger, Tommy Landberg
    2025 1100 Bild Webben