Till innehållet
English
Till startsidan
  • Rapport
  • Energisystem

Marknadsplats för energi i det lokala energisamhället

| 2022:854 | Magnus Brolin, Meng Song, Mihail Chigrichenko
Sveriges energisystem står inför en rad stora förändringar och utmaningar. En stor och viktig del av utvecklingen sker på det lokala planet med mer förnybar energiproduktion, elektrifiering av fordonsflottan och flexibla resurser som lager och smarta styrsystem i fastigheter. Etablerandet av lokala marknader lyfts ofta som en möjliggörare för att investeringar i, och användandet av, sådana distribuerade resurser ska ske på ett effektivt sätt.
Bild 2022 854

I rapporten beskrivs hur en lokal marknad kan organiseras och fungera för att bidra till ett effektivare energisystem. Olika alternativ gällande organisatoriska egenskaper som systemnivåer, roller och ansvar diskuteras och problematiseras. Ett förslag på utformning av en auktionsbaserad lokal marknadsplats beskrivs inklusive budgivning med budberoenden, en ny form av nättariff, prisbildning och transaktioner.

En fallstudie för ett område i Hammarby Sjöstad har genomförts för att konkretisera och analysera den framtagna utformningen av en lokal marknad. Fallstudien utgår från ett scenario för år 2035 och visar på att nyttor av en lokal marknad för olika aktörer kan existera.

Rapporten ger också ett förslag på en skiss inför en fortsättning i en eventuell pilot eller ett demonstrationsprojekt.

Rapporter och publikationer

Här listas rapporter och resultatblad från programmet.

    • Rapport

    Study on publication of price information for balancing markets close to real time

    Europe’s electricity markets are undergoing rapid change, driven by new balancing rules, shorter settlement periods, and the accelerating integration of renewable energy. In Sweden, these developments have significantly increased price volatility and exposed market participants to new forms of risk.

    |2026:1159Ksenia Tolstrup, Carlos Úbeda, and Bob Hebb at Magnus Energy
    price information for balancing markets
    • Rapport

    Rekommendationer till elnätsföretag och myndigheter om effektavgifter

    Från 2027 införs obligatoriska effektavgifter för alla elnätskunder i Sverige. Syftet är att jämna ut belastningen i elnäten och använda befintlig kapacitet mer effektivt – men hur väl fungerar effektavgifter i praktiken?

    |2025:1152Magnus Söderberg, Termicum AB, och docent Mats Nilsson, Shadow Analysis AB
    Rekommendationer till elnätsföretag och myndigheter om effektavgifter (1)
    • Rapport

    The inc-dec game and how to mitigate it

    This report proposes various measures to reduce arbitrage problems. For example, adjustments can be made to grid tariffs, procurements, and market regulations.

    |2024:1035Pär Holmberg
    Bild Till Webben 2024 1035
    • Rapport

    En frivillig marknad för effekt?

    Med en växande andel vindkraft i den svenska elproduktionen väntas risken för korta perioder med kapacitetsbrist öka. Ett sätt att säkerställa leveranssäkerheten är att införa en mer omfattande ”kapacitetsmekanism” än den befintliga men temporära effektreserven.

    |2024-1018LARS BERGMAN, PETER BLOMQVIST, NICLAS DAMMSGAARD, PÄR HOLMBERG, THOMAS UNGER
    2024 1018