- Rapport
- Värme och kyla
Technology review – Solid Oxide Fuel Cell
Antalet företag som utvecklar flera bränslecellstekniker parallellt har ökat. Dessutom demonstreras olika bränslecellstekniker parallellt i flera offentligt finansierade program.
Den stora fördelen med fastoxidbränslecellen SOFC är den höga elektriska verkningsgraden, 60 procent LHV är möjligt för ett så litet system som 1,5 kW Solid Power. Detta kan jämföras med 72,5 procent LHV för ett 200 kW system under utveckling hos SOFCMAN i Kina.
Antalet samarbeten i bränslecellsbranschen ökar stadigt, exempelvis samarbetar Panasonic och Viesmann, Toshiba med BDR Thermea och Aisin med Bosch. Daimler och Ford samarbetar genom deras joint-venture AFCC-Auto. Honda och GM utvecklar gemensamt bränsleceller. Honda samarbetar även med SOFC-utvecklaren Ceres Power. VW arbetar tillsammans med Ballard.
Rapporter och publikationer
Här listas rapporter och resultatblad från programmet.
- Rapport
Bränsleceller syntesrapport 2016 - 2019 2019-606
Rapporten är en syntes av den verksamhet som bedrivits inom projektet Teknikbevakningen av bränsleceller under åren 2016-2019. I rapporten beskrivs verksamheten översiktligt och lärdomar dras av resultaten.
|2019:606Bengt Ridell, Hans Pohl
- Rapport
Praktiska tillämpningar med bränsleceller i lastbilar 2019-605
Projektets syfte är att öka förståelsen för tillämpningar med bränsleceller i tunga fordon med fokus på konkreta tillämpningar. Projektet ger underlag inför beslut avseende satsningar på bränsleceller i tunga fordon.
|2019:605Hans Pohl
- Rapport
Fuel Cells for Heavy-duty Trucks 2030 2019-604
This study is mainly a total-cost-of-ownership calculation of four different powertrains for heavy-duty trucks for three different customer mission profiles, long haul, regional and urban distributions.
|2019:604Magnus Karlström, Hans Pohl, Anders Grauers, Elna Holmberg
- Rapport
Lastbilar med bränsleceller 2019-603
Här diskuteras med utgångspunkt i konkreta tillämpningar olika fördelar och nackdelar med bränslecellsdrift, i första hand i jämförelse med batteridrift. Kördata från verklig användning av sopbilar och distributionslastbilar har samlats in och analyserats.
|2019:603Hans Pohl, Magnus Karlström, Magnus Lindgren, Staffan Lundgren, Nils-Gunnar Vågstedt, Per Öhlund