- Rapport
- Energisystem
Teknikbevakning av polymera bränsleceller
Bränslecellsutvecklingen inom PEMFC går stadigt framåt. Utvecklingen kommer allt närmre målen när det gäller att få ned kostnaderna, öka livslängden och öka driftsäkerheten. Till exempel har kostnaden för bränsleceller för transportsektorn minskat med mer än 80 % sedan 2002 till ca $ 51/kW 2010 (beräknat på stora volymer). Målet är $ 30/kW som är kostnaden för en bensinmotor. Ännu längre har man kommit vad gäller livslängd där man nästan har uppnått målen. Flera system har också visat att de kan fungera under 0°C. Även utvecklingen av vätgasproduktion och distribution går framåt och ytterligare nya tankstationer installeras främst i USA, Japan, Korea och Tyskland men också i andra länder. De stora biltillverkarna satsar stort på bränslecellstekniken och har gått ut med en samlad plan att börja sälja eldrivna lätta fordon med bränsleceller runt 2014- 2015.
Aktuella forskningsfrågor är fortfarande att optimera bränslecellens komponenter så väl som stacken och kringsystemen vad gäller kostnadseffektivitet och kvalitet. Frågor kring drift är fortfarande vattenhanteringen, nedbrytningsmekanismer och inverkan av föroreningar från bränslet och omgivande miljö.
Forskningsmässigt har utvecklingen gått framåt för icke-platinabaserade elektroder. Det är kväveinnehållande strukturerade kol med aktiva säten av järn och/eller kobolt som har visat på mycket lovande resultat. För de platinabaserade systemen arbetar man på nanostrukturerade strukturer som har hög mass-aktivitet och lägre platinamängd.
I Sverige är våra bränslecellföretag på frammarsch; myFC lanserar en elektronikladdare i år och Powercells APU väckte nyligen stort intresse på Hannovermässan. På universiteten är dock aktiviteten minskande eftersom finansieringen till bränslecellsforskning från svenska myndigheter dragits ner. Under juni 2011 har dock två arbetsseminarier med stöd från Elforsk och Energimyndigheten ägt rum med fokus dels på material till bränsleceller och dels på biogas som bränsle för bränsleceller, och som tillsammans samlade personer verksamma på olika sätt kring bränsleceller. Diskussioner pågår kring att skapa ett kompetensnätverk eller ett nytt bränslecellscentrum där även andra typer av bränsleceller skulle ingå för att stärka teknikutvecklingen och forskningen i Sverige men också för att bibehålla kompetensen i området för att möta en utveckling och bredare användning av tekniken i framtiden.
Rapporter och publikationer
Här listas rapporter och resultatblad från programmet.