Till innehållet
English
Till startsidan
  • Evenemang

Så kan samverkan mellan fjärrvärmebolag och fastighetsägare öka sektorkopplingen

Mälarenergi och energianalysföretaget Envista utvecklar tillsammans en digital plattform där fjärrvärmebolag kan samverka med sina kunder. I detta webbinarium från Energiforsks värmekluster presenteras deras lösning, därefter startar en diskussion om sektorkoppling och digitalisering.

För mer information

  • Plats

    Webbinarium av Energiforsks värmekluster
  • Startdatum

    23 januari 2025 kl. 08:30
  • Slutdatum

    23 januari 2025 kl. 09:15
Fredrik Edlund Teodor Hovenberg

Kostnaderna har ökat för både energiföretag och fastighetsägare och i takt med att krav på resurseffektivitet och klimatprestanda ökar spås den utvecklingen fortgå.

För att möta dessa krav utvecklar Mälarenergi och Envista en digital plattform där Mälarenergi kan samverka med sina kunder så att energisystemet stärks och kostnaderna kan hållas tillbaka för både energiföretaget och deras kunder.

Under webbinariet kommer den digitala plattformen presenteras. Därefter inbjuds alla deltagare till en diskussion om, och i så fall hur, sektorkoppling, digitalisering och inkluderande pedagogik kan skapa en bättre fjärrvärmeaffär.

Talare

  • Fredrik Edlund, enhetschef energimarknad värme och kyla, Mälarenergi
  • Teodor Hovenberg, vd och medgrundare, Envista