Till innehållet
English
Till startsidan
  • Nyheter
  • Värme och kyla

Om de första åren med värmeklustret

Under två år har Energiforsks värmekluster arbetet för att forskningsresultat ska komma till bättre användning och bidra med verklig nytta i branschen.
Värmeklusterbild (1)

Värmeklustret har i första hand fokuserat på områdena prediktivt underhåll av distributionsnät, termiska energilager och digitala energitjänster. Vill du veta mer om vad som gjorts finns nu en sammanställning av de aktiviteter och resultat som har uppnåtts under den första perioden. Läs mer och ladda ner Syntesrapport Energiforsk värmekluster

Ditt företag kan också vara med!

Nu startar den andra etappen av värmeklustret och vi välkomnar också nya företag och organisationer som vill vara med och stärka innovationstakten i värmebranschen. Klustret har stöd från Energimyndigheten och riktar sig till alla de företag som är intresserade av att bidra till utvecklingen av fjärrvärme- och fjärrkylsystemen. Representerar du ett energibolag, fastighetsbolag, konsult, teknikleverantör eller är du utvecklare eller forskare inom värme- och kylaområdet? Hör av dig till Julia Kuylenstierna så får du veta mer.  

Aktuellt

Regelverket står i vägen för mer återbruk i elnäten
Regelverket står i vägen för mer återbruk i elnäten
  • Nyheter
  • Elnät
Ny metod ska kvantifiera risken i drift av transmissionsnät: "Vi måste förstå riskerna bakom reglerna"
Stokaisk driftsäkerhet, nyhet.jpeg
  • Nyheter
  • Elnät
”Vi vill visa hur forskning kan omsättas i konkret nytta för fjärrvärmeföretag”
Futureheat på Distributionsdagarna.png
  • Nyheter
  • Värme och kyla
Värmepumpar kan lösa lokal effektbrist – utan mer elnät
Effektauktioner med värmepumpar
  • Nyheter
  • Elnät
Stort intresse för rapport om testdamm i Älvkarleby
Johan Lagerlund Älvkarlebydammen
  • Nyheter
  • Vattenkraft