3D-printade reservdelar för ökad beredskap i kris/krig

Projektet ska ta fram ett samlat underlag som beskriver förutsättningar och avgränsningar för ett framtida projekt om 3D-printning av reservdelar till elsystemet.
Arbetet kommer att identifiera vilka reservdelar som är tekniskt och praktiskt möjliga att framställa med additiv tillverkning, med särskilt fokus på komponenter som är sårbara ur ett försörjningsperspektiv. Analysen ska även ge en översikt över hur olika 3D-printningstekniker, eventuellt i kombination med enklare efterbearbetning, kan användas för att snabbt producera komponenter med tillräcklig funktionalitet.
Dessutom ska det belysas hur nuvarande standard- och livslängdskrav kan behöva hanteras i en krissituation. Det kan exempelvis vara relevant att analysera om reservdelar med kortare livslängd eller något reducerad funktion kan accepteras som temporära lösningar för att upprätthålla driften.
Tommie Lindquist, Rise research institutes of Sweden
Utförare
