Projektet har definierat mål inom följande teman:
- Utveckla en eller flera nya affärsmodeller som premierar cirkularitet och retro fit-hantering av befintliga kraftkomponenter.
- Genomföra tekniska och ekonomiska analyser för att kvantifiera effekterna av dessa modeller.
- Ge feedback på förslag om ny intäktsreglering som skickas ut på remiss av Energimarknadsinspektionen under Q2 2025.
Projektet förväntas bidra till:
- Optimerat branschutnyttjande av intäktsramen med hänsyn till resurseffektivitet samt ekonomisk, ekologisk och social hållbarhet.
- Minimerad materialåtgång och avfall samt utsläpp från produktion av nya komponenter.
- Förmåga att förekomma framtida krav och regleringar.
Projektet avser att föreslå en eller flera nya affärsmodeller som kan premiera cirkularitet och gynna en retrofit-hantering av befintliga kraftkomponenter. Vi kommer att se över hur både affärsmodeller och en framtida intäktsreglering skulle kunna utformas för att driva mot denna målsättning och samtidigt maximera nyttan för elnätsbolagen och samhället i stort. Vi kommer även att se över vilka kraftkomponenter som initialt kan ha störst potential vid ett cirkulärt förfarande (frekvent behov av byte/uppgradering, inköpskostnad, sällsynta material osv).