Studie av orsaker till PD-aktivitet i 10 kV-nätstationer

PD-problemet har studerats i ett nyligen avslutat Energiforskprojekt. Initiala resultat från undersökningarna visar på ett utbrett problem, speciellt hos kabelavslut. Projektet definierade också gemensamma nämnare för drabbade nätstationer vilket möjliggör kostnadseffektiv statusbedömning av 20 kV-nätstationer och därmed proaktiva åtgärder för att säkra ekonomisk livslängd.
Mer än 80 procent av nätstationerna i svenska elnätet utgörs av 10 kV, därför är det kritiskt att kartlägga om problemet är lika allvarligt för 10kV-stationer som för 20 kV. Teoretiskt finns argument för att problemet med PD-aktivetet kan vara mindre för 10 kV än 20 kV.
Detta projekt syftar till att empiriskt kartlägga i vilken utsträckning svenska 10 kV-stationer är drabbade av PD-aktivitet och därmed skapa förståelse för vilka aktiviteter som krävs för att säkerställa ekonomiskt försvarbar livslängd och tillförlitlig leverans till konsument.
Projektet avser att:
Skapa ytterligare förståelse för hur omfattande problemet med PD-aktivitet i 10 kV-nätstationer är samt analysera gemensamma nämnare för stationer som uppvisar PD-aktivitet jämfört med de som inte gör det
Kartlägga vilka komponenter som vanligtvis drabbas av PD-aktivitet i 10 kV-stationer
Kartlägga grundorsakerna till varför PD-aktiviteten uppstår i 10 kV-nätstationer för att i framtiden kunna förebygga problemet
Definiera vilka faktorer som påverkar hur snabbt PD-aktiviteten förstör nätstationen
Definiera kort- och långsiktiga tekniska och arbetsmiljömässiga konsekvenser av PD-aktivitet
Utförare
Tomas Johansson, Svensk Linjebesiktning
