- Rapport
- Sol och vind
Analysis of Vacuum Breaker Generated Transients in a 36kV Wind Farm Cable Grid
 | 2018:502 | Tarik Abdulahovic
Vindkraftägare och nätägare lyfter ofta fram problem med genomslag, det vill säga kortslutning i apparater och i parker med 36 kV kabelnät. Det leder till produktionsbortfall och ökade kostnader. Hittills har det varit oklart vad som orsakar problemen och därför har det saknats lämpliga lösningar.

Genom praktiska mätningar har nu kunskapen om orsaken till problemen ökat. Arbetet har skett i samarbete med Vattenfall genom mätningar på vindkraftanläggningen Stor-Rotliden. Speciellt har utformningen av jordningssystemet och dess konsekvenser undersökts.
Resultaten är av stort intresse för vindkraftägare och projektet är ett bra exempel på hur forskningsresultat kommer till användning i industrin när ett praktiskt problem analyseras av forskare på en teknisk högskola.