- Rapport
- Vattenkraft
Bergkvalitet i bergfåror

Projektet har jämfört tolkad bergyta vid byggnadstiden med uppmätt bergyta vid två dammanläggningar för att belysa de osäkerheter som kan finnas beroende på kvaliteten hos relationshandlingar och förundersökningar.
Resultaten visar att tolkad bergyta kan vara förknippad med stora osäkerheter beroende på kvalitet på relationshandlingar och vilken typ av förundersökning som användes. Detta utgör värdefull information för framtida projekt.
Sammanfattningsvis visar erfarenheterna av att mäta in bergytan med drönare i detta projekt att tekniken fungerar bra och är relativt enkel att använda. För att möjliggöra att inverkan från större bergklackar i grundläggningsytan ska kunna medräknas vid stabilitetanalys rekommenderas att samtliga bergytor vid ny- och ombyggnation mäts in med drönare vid framtida projekt. Detta kan möjliggöra en optimering av nya betongdammar och kan minska behovet att dammsäkerhetshöjande åtgärder med exempelvis förspända linstag för existerande dammar.
Ladda ner
Rapporter och publikationer
Här listas rapporter och resultatblad från programmet.
- Rapport
Tillämpning av andra generationens Eurokod 7 på vattenkraftens berganläggningar
Vilken betydelse skulle ett eventuellt införande av Eurokod innebära för vattenkraftens berganläggningar?
|2025:1138Märit Berglind-Eriksson, Catrin Edelbro, Beatrice Lindström, Itasca AB
- Rapport
Borrning i trånga utrymmen för identifiering och karaktärisering av sprickplan
Rapportens syfte är att undersöka möjligheter för utförande av borrnings- och borrhålsundersökningar i trånga utrymmen med en tvärsektion mindre än 2x1 m (höjd x bredd).
|2025:1101Staffan Risberg, Sebastian Hortberg, Kenneth Åkerström
- Rapport
Bergkvalitet i bergfåror
Det här projektets mål är att bidra med branschgemensam erfarenhetsåterföring avseende grundläggningsaspekter i älvfåror utifrån pågående ombyggnation av två befintliga svenska betongdammar.
|2025:1080Francisco Ríos Bayona, Fredrik Johansson
- Rapport
Underhåll av vattenfyllda bergtunnlar med ROV
Den här rapporten ger exempel på undervattensbaserade underhållsarbeten av inre vattenvägar i berg och på andra intressanta kritiska konstruktionsdelar. Den innehåller också information om hur data ska hanteras, säkerhet gällande informationshantering, påverkan och upphandling.
|2024:1020Mikael Sundberg