- Rapport
- Värme och kyla
Bottom ashes for green aggregate

Här har forskare på Chalmers undersökt hur ballastkulor av slaggrus kan tillverkas med koldioxid som härdnings- och reaktionsmedium. Koldioxid binds då in i ballasten vilket minskar betongens totala koldioxidavtryck när ballasten ersätter grus och sand i betongen. Resultaten visar också att tungmetaller inte lakas ut ur ballasten.
Rapporter och publikationer
Här listas rapporter och resultatblad från programmet.
- Rapport
Hållbar användning av aska – en syntesrapport
Målet med den här syntesrapporten är att berätta om den breda verksamhet som pågår i Askprogrammet och att sprida forskningsresultaten från programmet. Innehållet i rapporten kan också ge underlag till kommande projekt och kartlägga var luckor i forskningen finns.
|2025:1055Marie Kofod-Hansen och Andrea Bille Pettersson, Energiforsk, samt Benjamin Forsmark, Södra
- Rapport
Aktiv inbindning av koldioxid i energiaskor genom CCU
Den här förstudien belyser möjligheter och utmaningar kopplade till aktiv karbonatisering av energiaskor – en process där koldioxid binds kemiskt i askans mineraler och bildar stabila karbonater.
|2025:1129Jenny Westerberg och Julia Renström, Profu
- Rapport
Bottenaska som ersättare till cement i klimatförbättrad betong
Den här studien undersöker potentialen hos bottenaska från förbränning av kommunalt avfall (municipal solid waste incineration bottom ash, MSWIBA) som delvis ersättning för cement i betong – ett innovativt steg mot en mer hållbar byggindustri.
|2025:1117Alireza Bahrami, Mathias Cehlin, Marita Wallhagen, Oliver Nexén, Elsa Paul
- Rapport
Bioaska och kisel minskar snytbaggegnag i fält
I den här studie undersöktes om tillförsel av bioaska påverkar snytbaggens angrepp på nysatta skogsplantor av gran i fält.
|2025:1100Maria Greger, Tommy Landberg