- Rapport
- Elnät
Handbok för tillämpning av acceptansgränsmetoden hos nätbolag

Numera finns utmaningen vid anslutning av solcellsanläggningar, fordonsladdning och batterianläggningar. Problematiken är dock bredare och täcker varje typ av ny produktion och/eller ny förbrukning. Ett vanligt tillvägagångsätt är att bedöma varje förfrågan för nyanslutning för sig. Ett mer framtidssäkert sätt är att bedöma som del av nätplaneringen var marginalerna är; konceptet ”acceptansgräns” spelar en stor roll vid detta.
Denna handbok innehåller bakgrundsmaterial som är relevant för elnäts-företagen vid acceptansgränsberäkningar. Materialet är relevant under val och strukturering av beräkningarna men också för att kunna tolka resultat från beräkningarna.
Se också rapporten Acceptansgränsberäkningar i distributionsnät
Rapporter och publikationer
Här listas rapporter och resultatblad från programmet.
- Rapport
Stokastisk driftsäkerhet i transmissionsnät
Stokastisk driftsäkerhet syftar till att kvantifiera risken med ett visst driftläge av elnätet och använda den kvantifierade risken för att bedöma om driftläget är acceptabelt. Denna rapport handlar om metoder för att kvantifiera denna driftrisk.
|2026:1165Zunaira Nazir, Math Bollen och Sarah Rönnberg, Luleå tekniska universitet- Rapport
Syntesrapport risk- och tillförlitlighetsanalys 2021–2025
Det här är en syntesrapport med populärvetenskapliga sammanfattningar av 22 rapporter från Energiforsks program Risk- och tillförlitlighetsanalys under perioden 2021–2025. Syntesrapporten ger en överblick över programmets viktigaste resultat och kan fungera som en ingång att fördjupa sig i rapporterna.
|2025:1148Andrea Bille Pettersson, Daniel Hirsch och Mathilde Ingrosso Hildingsson, Energiforsk
- Rapport
IceTools
This project aims to improve predictions of snow and ice loads on power lines in Sweden.
|2025:1135Hanna Sabelström, Christoffer Hallgren Norconsult AB
- Rapport
Handbok för tillämpning av acceptansgränsmetoden hos nätbolag
Vid ökande mängder ny produktion och/eller ny förbrukning som vill ansluta till eldistributionsnätet är det viktigt att veta hur mycket som nätet klarar.
|2024:1056 Nicholas Etherden, Math Bollen