- Rapport
- Vattenkraft
Inverkan av biologisk påväxt på betongkonstruktioner

De vanligaste växterna är mossa och björk. Mossor tycks kunna bidra till ett kemiskt angrepp på ytan. Det beror troligtvis på att mossan håller kvar surt regn som angriper den ytliga cementpastan och frilägger ballastkorn. För björk, och andra buskar, där rötterna kan växa in i sprickor vilket kan utvidga sprickan genom frysning av vattnet i roten.
Fältstudier av 28 dammar innebar att all synlig biologisk påväxt dokumenterades och att karbonatiseringsdjupet mättes på betongytor som troligtvis varit påverkad av påväxt under en längre tid.
Resultaten visar att det bästa sättet att hantera mossa är att spola med högtryckstvätt. För att hantera buskar och mindre växter är det bästa sättet troligtvis att använda en lokal insats som ecoplug som innebär en minimal inverkan på det omkringliggande ekosystemet.
Rapporter och publikationer
Här listas rapporter och resultatblad från programmet.
- Rapport
Metoder för att reducera cementåtgång vid dammbyggnad
Att minska cementåtgången vid dammbyggnation kräver ett samspel mellan flera strategiska åtgärder. Genom att använda resurseffektiva konstruktioner, välja rätt betong för rätt plats och tillämpa klimatförbättrad betong kan både miljöpåverkan och materialförbrukning reduceras.
|2025:1143Manouchehr Hassanzadeh, Karin Appelquist, Birgit Fredrich
- Rapport
Spännstag inom vattenkraften
Spännstag används inom vattenkraftsindustrin för att öka stabiliteten i betongkonstruktioner mot yttre laster. I takt med att vattenkraftsanläggningar åldras och behovet av livslängdsförlängning ökar, förväntas användningen av spännstag bli allt vanligare.
|2025:1144Peter Lundqvist, Christian Bernstone, Anders Marklund, Vattenfall, Carl-Oscar Nilsson, Uniper
- Rapport
Utvärdering av slaggbetong efter 10 års exponering
I byggbranschen som stort finns ett stort fokus på att minska utsläppen av CO2 och som ett led i detta arbetar cement- och betongindustrin med att minska mängden portlandklinker vid betongtillverkning genom att använda blandcement.
|2025:1077Mårten Janz, Ingemar Löfgren, Olle Runnérus
- Rapport
Inventering av tillståndet hos dilatationsfogar
Läckage vid dilatationsfogar i dämmande konstruktioner är ett vanligt problem som saknar förvaltningsstrategier. Ett första steg för att ta fram dessa strategier är att inventera tillståndet hos befintliga dilatationsfogar av olika typer och jämföra deras beständighet med varandra.
|2025:1076OLOF THUNÉ, KRISTOFFER ANDERSSON, AUGUST ANDERSSON