- Rapport
- Elnät
Kapacitet för tillväxt - ökat utnyttjande av befintliga nät

Genom internationella exempel från bland annat Nederländerna, Norge och Storbritannien identifieras tre typer av åtgärder som i praktiken möjliggjort snabbare anslutningar och effektivare utnyttjande av befintlig kapacitet: tekniska åtgärder som dynamisk belastbarhet och förbättrad nätövervakning, operativa arbetssätt som aktiv systemdrift och riskbaserad beslutslogik, samt avtalsbaserade lösningar som flexibla och villkorade anslutningsavtal. Tillsammans möjliggör dessa att elnät kan drivas närmare sina tekniska gränser utan att äventyra driftsäkerheten.
Erfarenheterna visar att kapacitetsutnyttjande inte främst är ett teknikproblem, utan ett genomförandeproblem. När tekniska möjligheter kombineras med moderniserade processer, bättre data, tydligare riskramar och harmoniserade avtalsformer kan stora effekter uppnås.
Läs vidare
Läs rapporten Kapacitet för tillväxt - omvärldsanalys om intäktsreglering
Läs resultatbladet Sammanfattning - kapacitet för tillväxt
Rapporter och publikationer
Här listas rapporter och resultatblad från programmet.
- Resultatblad
Sammanfattning - kapacitet för tillväxt
Här sammanfattas internationella lärdomarna från åtgärder som har implementerats och bidragit till ett ökat kapacitetsutnyttjande i befintliga elnät, hämtade från Energiforsks omvärldsstudie Kapacitet för tillväxt.
|Malin Strand, Madelene Danielzon Larsson och Mattias Wondollek
- Rapport
Kapacitet för tillväxt - ökat utnyttjande av befintliga nät
Elektrifieringen behöver trappas upp och tillgången till nätkapacitet är en avgörande faktor för industriell utveckling, klimatambitioner och regional tillväxt. Samtidigt tar nätutbyggnad lång tid att genomföra. Denna rapport visar att omfattande potential redan finns i de befintliga elnäten, om tekniska möjligheter kombineras med moderniserade arbetssätt och nya avtalsformer.
|2026:1190Malin Strand, Madelene Danielzon Larsson, Mattias Wondollek och Erik Berntsen
- Rapport
Kapacitet för tillväxt - omvärldsanalys om intäktsreglering
Syftet med detta PM är att beskriva hur Nederländerna, Storbritannien och Spanien utvecklar sina intäktsregleringar, samt vilka drivkrafter och överväganden som ligger bakom vägvalen. Dokumentet ska fungera som ett underlag för diskussioner om framtida reglering och kapacitetsstyrning i Sverige
|2026:1175Malin Strand, Madelene Danielzon Larsson och Mattias Wondollek