Till innehållet
English
Till startsidan
  • Rapport
  • Vattenkraft

Strömningsinducerande pulsationer

| 2021:779 | Mikael Sendelius
Forskarna har här undersökt axiella vibrationer hos Kaplanaturbiner och tagit fram kompletterande metoder för att bestämma kombineringen av samma turbin.
bild 2021-779.jpg

Det viktigaste resultatet är att standardavvikelsen av effektpulsationerna kan användas som alternativ metod till traditionella sätt att ta fram kombineringen på Kaplanaggregat.

Den här metoden innebär att provet kan förenklas och göras billigare vilket är attraktivt för mindre anläggningar. Det gör också att kombineringen på storskaliga aggregat kan verifieras oftare. Metoden skulle kunna användas tillsammans med artificiell intelligens för att skapa algoritmer som kan styra kombinering av Kaplanaggregat adaptivt utan att behöva mäta fallhöjden eller ta fram en fallhöjdskombinering.