Till innehållet
English
Till startsidan
  • Rapport
  • Vattenkraft

Understanding downstream migration timing of European eel

| 2014:51 | Stein F, Calles O, Hübner E, Östergren J & Schröder B
Ålbeståndet i Europa har varit på tillbakagång under en längre tid. En av anledningarna till detta är dödlighet orsakad av turbiner i vattenkraftverk.

För att undvika att ålar skadas vid turbinpassage kan driften av kraftverk anpassas till när ålen vandrar. Denna studie på fem platser i södra Sverige syftade till att öka kunskapen om vandringsbeteende av Europeisk blankål genom att använda avancerade statistiska modeller för att studera hur olika miljöförhållanden påverkar ålens vandringsbeteende.

Resultaten från studien visade att ålarnas vandring kunde förklaras med hjälp av s.k. ”triggers” eller miljöparametrar som triggar vandringen.

Rapporter och publikationer

Här listas rapporter och resultatblad från programmet.

    • Rapport

    Krafttag ål 2015-2017 2018-504

    I denna rapport redogörs resultat från både åtgärder och utvecklingsprojekt under programperioden 2015-2017.

    |2018:504Sara Sandberg, Energiforsk (Red.)
    bild 2018-504.jpg
    • Rapport

    Hydro Power and Eel 2018-505

    The programme Krafttag ål consisted of two parts; protective measures and research and development. The programme was carried out through the cooperation of several hydro power companies and the Swedish Agency for Marine and Water.

    |2018:505Sara Sandberg (Editor)
    bild 2018-505.jpg
    • Rapport

    Utvärdering av sonar som varningssystem för nedströms ålvandring 2017-460

    Här har tre typer av sonarkameror utvärderats som tänkbar teknik för att detektera nedströms utvandrande blankålar. Tekniken skulle ge en förvarning om vandrande ålar och medföra en möjlighet att i realtid ställa om kraftverken till så kallad skonsam drift.

    |2017:460Henrik Jeuthe, Arne Fjälling
    bild 2017-460.jpg
    • Rapport

    Låglutande galler och betydelsen av spaltvidd för ålpassage

    Projektet har experimentellt testat hur spaltvidden för låglutande galler påverkar den avledande funktionen för ål, de hydrauliska egenskaperna och omfattningen av drivgodsproblematik. Hypotesen var att låglutande galler har en både fysisk och beteendemässig avledande funktion, vilket innebär att ål som fysiskt kan passera gallret väljer att inte göra det, utan i stället visar en preferens för flyktöppningarna.

    |Daniel Nyqvist och Olle Calles, Karlstads universitet samt David Aldvén, Vattenfall AB
    Låglutande galler