- Rapport
- Elnät
Mikronäts potential i kvarteret Herrjärva

Här presenteras jämförelser av lönsamheten av olika mikronätlösningar som visar att ett mikronät är lönsamt. Studien har utförs på det planerade kvarteret Herrjärva i Solna som består av 9 kontorsfastigheter, kommersiella fastigheter och bostadsfastigheter.
Resultaten visar på god lönsamhet för solceller både med mikroelnät och i separata fastigheter. Studien visar också att införandet av ett mikroelnät även utan solceller är en lönsam investering eftersom samanlagring minskar effekttoppar och därmed de fasta månadsavgifterna. Här presenteras också juridiska hinder och förslag på ändringar som kan möjliggöra mikronät.
Rapporter och publikationer
Här listas rapporter och resultatblad från programmet.
- Rapport
Effektauktioner med värmepumpar
Syftet med detta projekt har varit att utvärdera hur en auktionsalgoritm kan användas för att hantera lokala flexibilitetsbehov av eleffekt genom ett auktionsförfarande mellan elnätet och budgivare av flexibilitet som ett alternativt till andra flexibilitetsåtgärder.
|2026:1151Vanja Månborg, Profu, Willem Mazzotti Pallard & Adrien Vautrin, KTH
- Rapport
Säkerhetsbegränsad drift av distributionsnät i samband med utveckling av smarta nät
Digitalisering och fler elfordon (EV) och solceller (PV) introducerar nya utmaningar för distributionsnätets drift vilka återspeglas genom nya typer av störningar som t.ex. tillhandahållande av snabb frekvensreserv (FFR) från EV vilket resulterar i oacceptabla lokala överspänningar. Detta projekt syftar till att analysera om det är möjligt att förhindra kortsiktiga överspänningar på grund av lokal FFR-försörjning från EV genom att använda reaktiv effektförbrukning från samma EV.
|2026:1160Stefan Stanković, Akshaya Tammanur Ravi och Anna Fredé, RISE
- Rapport
Nationell metod för effekt- och kapacitetsprognoser
Projektet har använt en digital plattform där open source-data standardiseras till prognosantaganden för olika last- och produktionskategorier med målet att nätbolagens nätutvecklingsplaner och kapacitetskartor ska bli jämförbara och underlätta en samhällets energiplanering.
2026:1157Marcus Andersson och Helena Olssén, Sigholm
- Rapport
IEC 61850-nätverk 2025 –årsrapport
IEC 61850 - NÄTVERK 2025 är ett forum för kraftbranschen att dela erfarenheter och nyheter om digitalisering och automation i elnätet. Här möts användare, entreprenörer och högskolor för att utbyta information och främja utvecklingen av kraftsystem.
|Florin Stelea, DNV Sweden