Till innehållet
English
Till startsidan
  • Rapport
  • Elnät

Möjligheter och hinder för laststyrning

| 11:70 | Per-Olof Nylén
Hos privatkunder med eluppvärmning kan man genom laststyrning flytta förbrukningen, utan att det ger en större inverkan på kundernas komfort. Detta gör att kunderna kan sänka sin förbrukning och kostnad. Laststyrning kan också ge nyttor för både samhället i stort och för olika aktörer på elmarknaden. Trots detta har inte laststyrning införts i någon större utsträckning fram till idag. Så frågan är vad detta beror på?
Möjligheter och hinder

De nuvarande förutsättningarna på marknaden begränsar kundernas möjligheter till laststyrning. Det finns också begränsningar i befintliga system och produkter. Kommersiellt tillgängliga produkter beskrivs och delas in i tre olika typfall: 1) Effektvakter 2) Visualisering/manuella kundåtgärder samt 3) Manuell fjärrstyrning av eluppvärmning.  De olika typfallen utvärderas utifrån återbetalningstid, behov av manuella åtgärder och påverkan på komfort för kunden. Utvärderingen görs under nuvarande förutsättningar på marknaden. Återbetalningstiden ligger i de flesta fall på 1 – 3 år. Trots ganska kort återbetalningstid är bedömningen att produkterna fram till idag har haft en liten försäljning.  Framtida möjligheter för laststyrning har testats och utvärderats i ett antal pilotprojekt under nästan 10 års tid. Några av dessa projekt sammanfattas i rapporten för att visa på möjligheter i framtiden. Projekten visar på goda möjligheter för laststyrning i framtiden men det kräver ändrade och förbättrade förutsättningar på marknaden. Laststyrning hos privatkunder kan ge nyttor till nätbolag. Några områden som kan ge nyttor har identifieras och utvärderats. Nyttan för nätbolaget blir lägre kostnader där kostnadsbesparingen motsvarar drygt 15 kr per kund. Det största bidraget kommer från lägre kostnader för överföring till överliggande nät och lägre nätförluster. Det finns också andra nyttor som inte har kunnat utvärderas i denna rapport. Exempel på laststyrning från marknader utanför Sverige visar att förutsättningarna varierar mycket. Exemplen visar på både framtida möjligheter, men också på svårigheter och att man inte ska underskatta komplexiteten eller den tid det kommer att ta. En översikt av laststyrning på den Svenska marknaden visar både på många hinder men också på goda framtida möjligheter om man lyckas få fram bättre förutsättningar. Den framtida utvecklingen av laststyrning sammanfattas slutligen i ett scenario. Man kan se två faser i utvecklingen. Första fasen är utveckling under nuvarande regleringar fram till 2015. Utvecklingen då kommer säkert att fortsätta framåt eftersom det finns ett stort intresse och många företag arbetar med detta. Från 2015 bör utvecklingen komma in i en andra fas då nya regleringar är införda vilket kommer att ge väsentligt bättre förutsättningar. Men det kommer troligen att ta ytterligare några år innan produkter och lösningar får ett större genomslag på marknaden. Rapporten avslutas med ett antal slutsatser kring laststyrning rörande utvecklingen fram till idag och den framtida utvecklingen.

Rapporter och publikationer

Här listas rapporter och resultatblad från programmet.

    • Rapport

    Effektauktioner med värmepumpar

    Syftet med detta projekt har varit att utvärdera hur en auktionsalgoritm kan användas för att hantera lokala flexibilitetsbehov av eleffekt genom ett auktionsförfarande mellan elnätet och budgivare av flexibilitet som ett alternativt till andra flexibilitetsåtgärder.

    |2026:1151Vanja Månborg, Profu, Willem Mazzotti Pallard & Adrien Vautrin, KTH
    Bild: Effektauktioner med värmepumpar
    • Rapport

    Säkerhetsbegränsad drift av distributionsnät i samband med utveckling av smarta nät

    Digitalisering och fler elfordon (EV) och solceller (PV) introducerar nya utmaningar för distributionsnätets drift vilka återspeglas genom nya typer av störningar som t.ex. tillhandahållande av snabb frekvensreserv (FFR) från EV vilket resulterar i oacceptabla lokala överspänningar. Detta projekt syftar till att analysera om det är möjligt att förhindra kortsiktiga överspänningar på grund av lokal FFR-försörjning från EV genom att använda reaktiv effektförbrukning från samma EV.

    |2026:1160Stefan Stanković, Akshaya Tammanur Ravi och Anna Fredé, RISE
    Bild- Säkerhetsbegränsad drift av distributionsnät i samband med utveckling av smarta nät
    • Rapport

    Nationell metod för effekt- och kapacitetsprognoser

    Projektet har använt en digital plattform där open source-data standardiseras till prognosantaganden för olika last- och produktionskategorier med målet att nätbolagens nätutvecklingsplaner och kapacitetskartor ska bli jämförbara och underlätta en samhällets energiplanering.

    2026:1157Marcus Andersson och Helena Olssén, Sigholm
    Effektprognoser
    • Rapport

    IEC 61850-nätverk 2025 –årsrapport

    IEC 61850 - NÄTVERK 2025 är ett forum för kraftbranschen att dela erfarenheter och nyheter om digitalisering och automation i elnätet. Här möts användare, entreprenörer och högskolor för att utbyta information och främja utvecklingen av kraftsystem.

    |Florin Stelea, DNV Sweden
    IEC