- Rapport
- Elnät
Överspänning från enfasanslutna solpaneler

Här har påverkan av enfasanslutna solcellsinstallationer till överspänning i lågspänningsnät studerats. Resultaten visar att acceptansgränsen är begränsad för de två befintliga lågspänningsnät som studerads med hjälp av en nyutvecklad planeringsmetod.
Målet har varit att hitta åtgärden för att öka acceptansgränsen. Den mest lovande är en koordinerad anslutning av växelriktare till fas med lägsta spänning innan anslutning. Den här metoden kräver en mätning som det krävs nya riktlinjer för. Det krävs också ytterligare insamling av data, med en tidsupplösning på minst 10 minuter, både från produktion och från förbrukning eftersom timvärden inte räcker för att beräkna acceptansgränser för överspänning och underspänning.
Rapporter och publikationer
Här listas rapporter och resultatblad från programmet.
- Rapport
AI-modeller för prognostisering av efterfrågan på el
Projektet PREDATOR etablerade en dialog mellan RISE och svenska elnätsföretag för att kartlägga behov av AI baserade prognos- och beslutsstödsmodeller för framtida nätutvecklingsplanering.
|2026:1168Leon René Sütfeld och Michael Popoff, RISE
- Rapport
Effektauktioner med värmepumpar
Syftet med detta projekt har varit att utvärdera hur en auktionsalgoritm kan användas för att hantera lokala flexibilitetsbehov av eleffekt genom ett auktionsförfarande mellan elnätet och budgivare av flexibilitet som ett alternativt till andra flexibilitetsåtgärder.
|2026:1151Vanja Månborg, Profu, Willem Mazzotti Pallard & Adrien Vautrin, KTH
- Rapport
Säkerhetsbegränsad drift av distributionsnät i samband med utveckling av smarta nät
Digitalisering och fler elfordon (EV) och solceller (PV) introducerar nya utmaningar för distributionsnätets drift vilka återspeglas genom nya typer av störningar som t.ex. tillhandahållande av snabb frekvensreserv (FFR) från EV vilket resulterar i oacceptabla lokala överspänningar. Detta projekt syftar till att analysera om det är möjligt att förhindra kortsiktiga överspänningar på grund av lokal FFR-försörjning från EV genom att använda reaktiv effektförbrukning från samma EV.
|2026:1160Stefan Stanković, Akshaya Tammanur Ravi och Anna Fredé, RISE
- Rapport
Nationell metod för effekt- och kapacitetsprognoser
Projektet har använt en digital plattform där open source-data standardiseras till prognosantaganden för olika last- och produktionskategorier med målet att nätbolagens nätutvecklingsplaner och kapacitetskartor ska bli jämförbara och underlätta en samhällets energiplanering.
|2026:1157Marcus Andersson och Helena Olssén, Sigholm