Till innehållet
English
Till startsidan
  • Rapport
  • Elnät

Cost Effective Automation

| 2017:435 | Gulnara Zhabelova, Chen-Wei Yang, Lars Christoffersson, Valeriy Vyatkin
Trenden inom automation i eldistributionsnätet är kundorientering. Här har forskarna undersökt möjligheten att upphäva den starka kopplingen mellan hårdvara och mjukvara och att i stället administrera systemets alla skyddsfunktioner centralt.
Automation

Syftet har varit att testa den tekniska genomförbarheten genom att demonstrera användningen av öppna standarder och en öppen exekveringsplattform för att utveckla skyddsfunktioner, testa acceptabla reaktionstider och undersöka metoder för att verifiera funktioner och fjärruppgradering.

Resultatet kommer att underlätta de leverantörsoberoende kraven för och utformningen av automation av understationer. Det betyder att elbolagen kan införa komplexa skyddssystem till en reducerad kostnad.

Rapporter och publikationer

Här listas rapporter och resultatblad från programmet.

    • Rapport

    AI-modeller för prognostisering av efterfrågan på el

    Projektet PREDATOR etablerade en dialog mellan RISE och svenska elnätsföretag för att kartlägga behov av AI baserade prognos- och beslutsstödsmodeller för framtida nätutvecklingsplanering.

    |2026:1168Leon René Sütfeld och Michael Popoff, RISE
    AI-modeller för prognostisering av efterfrågan på el bild
    • Rapport

    Effektauktioner med värmepumpar

    Syftet med detta projekt har varit att utvärdera hur en auktionsalgoritm kan användas för att hantera lokala flexibilitetsbehov av eleffekt genom ett auktionsförfarande mellan elnätet och budgivare av flexibilitet som ett alternativt till andra flexibilitetsåtgärder.

    |2026:1151Vanja Månborg, Profu, Willem Mazzotti Pallard & Adrien Vautrin, KTH
    Bild: Effektauktioner med värmepumpar
    • Rapport

    Säkerhetsbegränsad drift av distributionsnät i samband med utveckling av smarta nät

    Digitalisering och fler elfordon (EV) och solceller (PV) introducerar nya utmaningar för distributionsnätets drift vilka återspeglas genom nya typer av störningar som t.ex. tillhandahållande av snabb frekvensreserv (FFR) från EV vilket resulterar i oacceptabla lokala överspänningar. Detta projekt syftar till att analysera om det är möjligt att förhindra kortsiktiga överspänningar på grund av lokal FFR-försörjning från EV genom att använda reaktiv effektförbrukning från samma EV.

    |2026:1160Stefan Stanković, Akshaya Tammanur Ravi och Anna Fredé, RISE
    Bild- Säkerhetsbegränsad drift av distributionsnät i samband med utveckling av smarta nät
    • Rapport

    Nationell metod för effekt- och kapacitetsprognoser

    Projektet har använt en digital plattform där open source-data standardiseras till prognosantaganden för olika last- och produktionskategorier med målet att nätbolagens nätutvecklingsplaner och kapacitetskartor ska bli jämförbara och underlätta en samhällets energiplanering.

    |2026:1157Marcus Andersson och Helena Olssén, Sigholm
    Effektprognoser