- Program
- Värme och kyla
Uppföljning av gasturbintekniken
Sverige har en mängd gasturbiner som används exempelvis för fjärrvärmeproduktion och som reservaggregat vid störningar i elproduktionen. När vi i framtiden kommer att ha en större andel väderberoende elproduktion kan de här anläggningarna vara en viktig del i ett flexibelt elsystem både som effektreserv och som störningsreserv.

Det här är ett treårigt teknikbevakningsprojekt, där vi följer teknikutvecklingen och belyser ett antal frågeställningar för att öka kunskapen om gasturbiner och kringsystem. Det handlar om att återföra erfarenheter och att höja kompetensen bland såväl användare som beställare av turbiner. En rad seminarier kommer därför att arrangeras inom projektet.
Programansvarig Värme och kyla, Energisystem och Vattenkraft
Programansvarig Värme och kyla, Energisystem och Vattenkraft
Bertil Wahlund

Prenumerera på nyheter!
Prenumerera på nyhetsbrev från Gasturbinutveckling och få resultat och inbjudan till konferenser inom forskningsområdet genom att registrera dig här.
Uppdragsgivare
Gotlands Energi
Svensk kraftreserv
Göteborg Energi
Stockholm Exergi
Uniper
Tekniska verken i Linköping
Forsmarks kraftgrupp

