Rapport

Klimat, vattentillgång och höga flöden i Sverige 1860–2020

Uppdaterad 2023-12-18 Publicerad 2022-11-30

Den här rapporten beskriver långtidsvariationen i nederbörd, temperatur, vattentillgång och höga flöden i Sverige under perioden 1860–2020, med särskild tonvikt på frågeställningar av betydelse för vattenkraftindustrin. Utgångspunkten för studien är regionala serier för tillrinningsområdena till de fyra havsbassängerna Bottenviken, Bottenhavet, egentliga Östersjön och Västerhavet.

I rapporten presenteras resultat från analys av storlek, timing och frekvens av höga flöden. Analysen visade bland annat att: storleken och frekvensen av höga flöden i naturliga vattendrag är relativt stabil, att temperaturen har varit ovanligt hög under senare år, med ett temperaturöverskott runt 1 grad i hela landet. Under perioden 1901–2020 var 1970-talet det torraste årtiondet, medan 1920-, 1980- och 1990-talen var de blötaste årtiondena. Medelavrinningen under den nya normalperioden på 30 år, 1991–2020, var cirka 7% högre än den föregående, med störst ökning i norr. Mätosäkerheterna, i främst gamla data, är betydande och påverkar möjligheten till tillförlitliga trendanalyser.

Nyheter

Insektsangrepp från snytbaggen kan minskas med bioaska

Försök i fält visar att bioaska minskar snytbaggegnag på nyplanterad gran. Maria Greger på Stockholms universitet har nu genomfört ytterligare en studie som visar att snytbaggar undviker nyplanterade granplantor som fått en giva bioaska.

13 jun 2025


Pressmeddelande: Hälften av Sveriges elproduktion blir väderberoende om tio år

Nästan all ny elproduktion som byggs de kommande åren kommer vara landbaserad vindkraft och solel. Det innebär att om industrins efterfrågan av el ökar kraftigt kommer hälften av all el vara väderberoende 2035. Samtidigt kommer elpriserna variera mer än i dag, enligt en ny rapport från Energiforsk.

21 maj 2025 - Energisystem


Havsbaserad vindkraft bör satsa allt på vätgas – eller allt på el

Havsbaserade vindparker bör välja – använd hela parkens kapacitet till att producera vätgas och avstå från att leverera el, eller skippa vätgas helt. För landbaserad vindkraft bör 30–40 procent av kapaciteten vikas för vätgas.

16 maj 2025 - Energisystem


Säkerhet och dimensionering för betongdammar i nya Eurokoden

Den andra generationens Eurokod utvecklas just nu och kommer senast 2028 att ersätta den första. Mikael Hallgren och Fredrik Stenesand på Tyréns har i ett projekt undersökt skillnaderna mellan den första generationens Eurokod och den kommande generationen avseende betongdammar.

12 maj 2025


Nytt projekt undersöker hur betongstolpar åldras i svenskt klimat

Vattenfall Eldistribution ska rasera en 30 år gammal linje med betongstolpar, vilket ger en unik möjlighet att undersöka hur dessa stolpar har åldrats i svenskt klimat. Forskningen är viktig för att förstå betongstolparnas livslängd och för att kunna fatta välgrundade beslut om underhåll och reinvesteringar.

6 maj 2025 - Elnät


Nyhetsarkiv

Om rapporten

Rapportnummer

2022:902

Författare

Göran Lindström