Rapport

Framtidsbild skogsindustrin

Uppdaterad 2024-08-14 Publicerad 2021-12-14

Råvaror från skogen har en nyckelroll i omställningen av Sverige till ett koldioxidneutralt samhälle. Skogsråvara kan användas bland annat för tillverkning av massa, papper, sågade trävaror, biobränslen och som industriell insatsråvara. Bioråvaror är ett viktigt substitut för att kunna fasa ut fossila råvaror och bränslen. Mycket talar för att den inhemska och den internationella efterfrågan på skogsråvaror från svensk skog kommer att öka i framtiden. Men det finns också orosmoln.

Den här delrapporten i projektet Konkurrensen om den svenska skogsråvaran handlar om skogens och skogsbrukets kolbalans och hur den påverkas av brukningsformer och uttagsnivåer. Här beskrivs möjligheter att öka produktionen och användningen av skoglig biomassa i Sverige och hur utvecklingen av nya styrmedel inom EU kan komma att påverka förutsättningarna. Rapporten går också igenom olika perspektiv som lyfts fram i debatten om skogens roll i klimatarbetet. Syftet är att underlätta dialogen om produktion och användning av biomassa för energi- och materialändamål, med fokus på skogsförvaltning och skogssektorns bidrag i omställningen mot de svenska klimatmålen.

Nyheter

Rätt teknik kan minska risker vid oavsiktlig ö-drift

Fortsatt drift i ett frånkopplat elnät kan vara farligt – men farorna går att förhindra med rätt teknik. Det är en av de viktigaste slutsatserna i en ny rapport om oavsiktlig ö-drift.

22 okt 2025 - Elnät


”Samhällsplanering handlar om att hantera intressekonflikter”

Gasturbiner och mer vindkraft, det lyfter industridoktoranden och strategen för hållbar samhällsutveckling Magnus Fredricson som möjliga lösningar för Skaraborgs omställning. Han hoppas att forskningsprojektet Speed Local ska bidra med insikt om var på Västgötaslätten den nya elproduktionen ska få plats.

21 okt 2025 - Energisystem


Pressmeddelande: Sveriges val – tryggare och högre eller lägre och mer varierande elpriser

Ska Sverige gå mot ett elsystem som är tryggare men dyrare – eller ett med lägre men mer varierande elpriser? Det är ett val landet står inför, en utveckling med elpriser som är både låga och stabila är osannolik, enligt en ny rapport från Energiforsk.

8 okt 2025 - Energisystem


Ny rapport rekommenderar att Sverige inför pris på effekt

Det är osannolikt med de kraftiga ökningar av elanvändningen som florerat i debatten, men även med en mer måttlig ökning fram till 2035 krävs förändringar av elmarknaden. Dagens energy-only-marknad behöver kompletteras med en mekanism för prissättning av effekt. Det kommer Lars Bergman och Peter Fritz fram till i Nepp-rapporten ”Elmarknaden 2035”.

8 okt 2025 - Energisystem


Markus Wråke lämnar Energiforsk

Energiforsks vd Markus Wråke har efter nio år på posten valt att sluta och kommer att gå vidare till ett annat bolag. Styrelsen har inlett en rekryteringsprocess för att hitta en ersättare. Markus Wråke fortsätter som vd till slutet av januari 2026.

28 aug 2025


Nyhetsarkiv

Om rapporten

Rapportnummer

2021:822

Författare

Josefin Gunnarsson och Tomas Rydberg