Rapport

Climatic conditions inside nuclear reactor containments

Uppdaterad 2024-08-22 Publicerad 2016-06-21

Här presenteras avhandlingen från ett doktorandprojekt som handlar om fuktförhållanden i reaktorinneslutningars väggar.

Avhandlingen beskriver tidigare, pågående och framtida omfördelning av fukt i betongkonstruktionerna, men också bidraget av fukt från betongen. Det är första gången som en systematisk genomgång av fuktinnehåll i kärnkraftens betongkonstruktioner har gjorts.

Resultaten visar att det fortfarande efter 30 år pågår uttorkning av reaktorinneslutningarnas betong. Det betyder att betongen också i fortsättningen kommer att bidra med fukt till inneslutningens utrymmen ända fram tills verket tas ur drift. Det här har stor betydelse för kärnkraftindustrin som nu bättre kommer att kunna utvärdera effekten av olika fuktberoende processer i reaktorinneslutningarna, exempelvis krympning, korrosion av metaller och betongens strålskyddsegenskaper. Det kommer också att bli lättare att bedöma risken för att olika nedbrytningsprocesser sätts igång.

Nyheter

Insektsangrepp från snytbaggen kan minskas med bioaska

Försök i fält visar att bioaska minskar snytbaggegnag på nyplanterad gran. Maria Greger på Stockholms universitet har nu genomfört ytterligare en studie som visar att snytbaggar undviker nyplanterade granplantor som fått en giva bioaska.

13 jun 2025


Pressmeddelande: Hälften av Sveriges elproduktion blir väderberoende om tio år

Nästan all ny elproduktion som byggs de kommande åren kommer vara landbaserad vindkraft och solel. Det innebär att om industrins efterfrågan av el ökar kraftigt kommer hälften av all el vara väderberoende 2035. Samtidigt kommer elpriserna variera mer än i dag, enligt en ny rapport från Energiforsk.

21 maj 2025 - Energisystem


Havsbaserad vindkraft bör satsa allt på vätgas – eller allt på el

Havsbaserade vindparker bör välja – använd hela parkens kapacitet till att producera vätgas och avstå från att leverera el, eller skippa vätgas helt. För landbaserad vindkraft bör 30–40 procent av kapaciteten vikas för vätgas.

16 maj 2025 - Energisystem


Säkerhet och dimensionering för betongdammar i nya Eurokoden

Den andra generationens Eurokod utvecklas just nu och kommer senast 2028 att ersätta den första. Mikael Hallgren och Fredrik Stenesand på Tyréns har i ett projekt undersökt skillnaderna mellan den första generationens Eurokod och den kommande generationen avseende betongdammar.

12 maj 2025


Nytt projekt undersöker hur betongstolpar åldras i svenskt klimat

Vattenfall Eldistribution ska rasera en 30 år gammal linje med betongstolpar, vilket ger en unik möjlighet att undersöka hur dessa stolpar har åldrats i svenskt klimat. Forskningen är viktig för att förstå betongstolparnas livslängd och för att kunna fatta välgrundade beslut om underhåll och reinvesteringar.

6 maj 2025 - Elnät


Nyhetsarkiv

Om rapporten

Rapportnummer

2016:287

Författare

Mikael Oxfall