Rapport

Ett elsystem för elfordon – Analys och rekommendationer för en effektiv utbyggnad av laddinfrastruktur

Uppdaterad 2024-08-21 Publicerad 2024-03-12

Ambitionen med det här projektet har varit att – med fokus på samspelet mellan laddinfrastruktur, elsystemet och elnäten – ge åtgärdsförslag som lägger grunden för en storskalig elektrifiering av fordonsflottan.

Forskningsprojektet Ett elsystem för elfordon pågick under 2021 till 2023 och hade som syfte att ta ett helhetsgrepp om den förväntade elektrifieringen av fordonsflottan och dess inverkan på elsystemet. Både på nationell och EU-nivå finns mål att göra transportsektorn oberoende av fossilt bränsle, och detta innebär en omställning som erbjuder både möjligheter och utmaningar. I denna slutrapport för projektet redovisas en syntetisering av projektets forskningsresultat och de åtgärder som bör vidtas för att möjliggöra en storskalig övergång till elfordon utifrån ett elsystemperspektiv. 

 

 

Nyheter

Pressmeddelande: Sveriges val – tryggare och högre eller lägre och mer varierande elpriser

Ska Sverige gå mot ett elsystem som är tryggare men dyrare – eller ett med lägre men mer varierande elpriser? Det är ett val landet står inför, en utveckling med elpriser som är både låga och stabila är osannolik, enligt en ny rapport från Energiforsk.

8 okt 2025 - Energisystem


Ny rapport rekommenderar att Sverige inför pris på effekt

Det är osannolikt med de kraftiga ökningar av elanvändningen som florerat i debatten, men även med en mer måttlig ökning fram till 2035 krävs förändringar av elmarknaden. Dagens energy-only-marknad behöver kompletteras med en mekanism för prissättning av effekt. Det kommer Lars Bergman och Peter Fritz fram till i Nepp-rapporten ”Elmarknaden 2035”.

8 okt 2025 - Energisystem


Markus Wråke lämnar Energiforsk

Energiforsks vd Markus Wråke har efter nio år på posten valt att sluta och kommer att gå vidare till ett annat bolag. Styrelsen har inlett en rekryteringsprocess för att hitta en ersättare. Markus Wråke fortsätter som vd till slutet av januari 2026.

28 aug 2025


Pressmeddelande: Fjärrvärme kan ge stora negativa utsläpp – men tillräcklig finansiering saknas

14 svenska fjärrvärmeanläggningar har planer på att fånga in och lagra koldioxid som innebär negativa utsläpp motsvarande knappt 10 procent av Sveriges totala fossila utsläpp. Ytterligare ett 20-tal anläggningar bedöms som tänkbara, vilket skulle dubblera kapaciteten. Men dagens styrmedel och finansiering räcker inte, därför riskerar många planer att rinna ut i sanden.

22 aug 2025


Så kan massa- och pappersindustrin sänka energianvändningen

Hur energieffektivt kan ett massabruk bli om det byggs med bästa tillgängliga teknik? Med hjälp av data från ”referensfabriker” kan massabruk räkna på vilka möjligheter som finns för det egna bruket att bli så energieffektivt som möjligt.

7 aug 2025


Nyhetsarkiv

Om rapporten

Rapportnummer

2023:969

Författare

Peter Blomqvist, Ebba Löfblad, Emil Nyholm, Hampus Thureson, Johanna Lakso, Maria Taljegård, Therese Lundblad, Yuki Kobayashi, Jon Williamsson, Catarina Naucler, Filippa Telin, Madelene Danielzon Larsson