Rapport

Lastförutsättningar avseende istryck

Uppdaterad 2025-01-24 Publicerad 2017-10-18

Klimatet i Sverige innebär att vattenkraftdammar utsätts för islaster som varierar stort mellan dammar i södra och norra Sverige. Syftet har här varit att ta fram en strategi för hur de islaster som anges i nuvarande RIDAS kan uppdateras.

Det har handlat om att utveckla och prova en lastpanel för att mäta islasten mot en svensk damm och att undersöka möjligheten att numeriskt bakåträkna den uppmätta islasten med lastpanelen.

De uppmätta islasterna har jämförts med exempelvis isens tjocklek och utomhustemperaturen. Men att enbart utgå från uppmätta spridningar på istjocklek och utomhustemperatur och att utelämna randvillkor från stränder och magasinsvariation visar sig kunna ge både för låga och för höga dimensionerande islaster.

En eventuell uppdatering av RIDAS skulle kunna göras stegvis där en första uppdatering sker baserat på nuvarande kunskap och prediktionsmodeller, och en framtida baseras på erfarenheter från fortsatta mätkampanjer. Ett tydligt resultat är att man behöver göra mätningar under flera år innan en ändring av RIDAS kan göras för dimensionerande islaster baserat på den utvecklade prototypen för islastpanel.

Nyheter

Var i landskapet ska den nya gröna elproduktionen få plats?

Var i landskapet ska den fossilfria elproduktionen rymmas, när landskapet är så viktigt för den nordiska självbilden? Det ska samhällsplanerarna Daniel Urey och Alexander Marek från Lablab försöka ge svar på i forskningsprojektet Speed Local.

17 apr 2025 - Energisystem


Avbördningssäkerhet i Norden

Dammar måste kunna avbörda överskottsvatten på ett säkert sätt vid högflödessituationer. I det nordiska klimatet är avbördningssäkerhet en central fråga för samtliga anläggningar, oavsett orsaken till avbördningsbehovet. James Yang på Vattenfall och KTH har vidareutvecklat och med hjälp av kollegor utvärderat två olika typer av pianotangentutskov som kan förbättra avbördningssäkerheten.

16 apr 2025


”Tydliggör vad som är statens och marknadsaktörernas roller”

Statens inblandning i elmarknaden har ökat på senare år, efter att har växlat genom historien. Den slutsatsen drar professor emeritus Lars Bergman, som släppt en rapport i ämnet. Staten bör besluta om krav på egenskaper för elsystemet, medan kraftföretagen beslutar om val av kraftslag och dimensionering av kraftverk, skriver han.

15 apr 2025 - Energisystem


Vattenkraftens FoU-dagar 2025

Årets FoU-dagar genomfördes den 18-19 mars i Uppsala. Ett drygt hundratal deltagare lyssnade på föreläsningar och deltog i paneldiskussioner.

14 apr 2025


Pressmeddelande: Fjärrvärmebranschen miljonsatsar på forskning för ett robust och hållbart energisystem

20 energiföretag satsar nu 16 miljoner kronor i det treåriga forskningsprogrammet Futureheat, som leds av Energiforsk. Flera av Sveriges bästa forskare kommer bland annat undersöka hur fjärr- och kraftvärmen kan minska elbehovet vid toppar och bli utsläppsfri.

18 mar 2025 - Värme och kyla


Nyhetsarkiv

Om rapporten

Rapportnummer

2017:439

Författare

Richard Malm, Lennart Fransson, Erik Nordström, Marie Westberg-Wilde, Fredrik Johansson, Rikard Hellgren