Rapport

Low Emission Combustion Technology for Landfills

Förbränning av förnybara bränslen i brännkammare är en viktig del av dagens elproduktion. Med en större andel bioenergi i samhället är det också en utmaning att effektivisera den förbränningsteknik som används. Här har har förbränning av metandominerade lågvärdiga gaser studerats i en ny typ av brännkammare.

Genom den här forskningen har nya kinetikscheman tagits fram och använts i förbränningssimuleringar i en så kallad Gasbox-brännare. I studien har blandningar av metan, propan och deponigaser simulerats. Simuleringarna stämmer någorlunda väl överens med experimentella resultat för flödes- och förbränningsstorheter. Det handlar exempelvis om utsläpp, kväveoxidkoncentrationer och temperaturer.

–Vi har fått en djup förståelse för hur brännkammaren fungerar i teorin och visat på möjligheten till att utvinna energiinnehållet från lågvärdiga gaser, säger projektledaren Abdallah Abou-Taouk projektledare på Cleanergy AB som står bakom studien. 

Fynden gör det möjligt att utvinna energi från källor som tidigare inte kunde användas. Här finns potential att förhindra potenta växthusgaser från att nå ut i atmosfören och samtidigt utnyttja gaserna för energiproduktion.

Baserat på dessa slutsatser föreslås modifieringar av Gasbox-brännaren vilka via nya konstruktionsunderlag kan leda fram till att bygga och testa en ny prototyp. Den kan sedan integreras i en Stirlingmotor för tester med olika lågenergi- och deponigaser.

Nyheter

Fel om vindkraftskostnader – men statens roll värd att diskutera

På Svenska Dagbladets debattsidor pågår en replikväxling om kostnader för att bygga olika kraftslag. Energiforsks uppfattning är att Leif Östling med flera i sin inledande text har fel om kostnaden för att bygga havsbaserad vindkraft. Men kanske kan deras inlägg vara starten för en viktig diskussion om statens finansiella ansvar för ett robust och hållbart energisystem.

28 nov 2023


Ny standard för jordning av starkströmsanläggningar i utveckling

Förhoppningen med det nystartade Energiforskprojektet "Direktjordade starkströmsanläggningars påverkan på omgivningen vid kort frånkopplingstid och hög beröringsspänning", är att komma ett steg närmare en svensk standard.

28 nov 2023 - Trygg elförsörjning


Energiforsks budskap på Elnätsdagarna 2023: Tydligare roller och samsyn

Den 14–15 november anordnades Elnätsdagarna av Energiföretagen Sverige, en årlig konferens om aktuella frågor inom elnätsbranschen. Resultat ifrån Energiforskprojekten Ett elsystem för elfordon och Effektprognoser för lokalnät presenterades på scen.

23 nov 2023 - Trygg elförsörjning


Svenska kyrkan tror på solel

Svenska kyrkan förvaltar ett stort antal byggnader och stora markarealer runt om i Sverige och vill gärna vara med och bidra till utbyggnaden av solceller. Ett problem är dock att få tillstånd att placera solceller på kyrkorna.

22 nov 2023


Pumpkurs i Holland stärkte den nordiska kärnkraftskompetensen

Den 24–26 oktober anordnade Energiforsks program Vibrationer i kärnkraft en pumpkurs hos företaget Flowserve i holländska Etten-Leur. Totalt 15 medarbetare från svenska och finska kärnkraftverk deltog i kursen, där syftet var att öka kompetensen om vibrationsrelaterade störningar i pumpkretsar.

15 nov 2023 - Kärnkraft


Nyhetsarkiv

Om rapporten

Rapportnummer

2017:347

Författare

Abdallah Abou-Taouk, Martin Nilsson, Pontus Wettrell, Jan Holmström, Håkan Sandberg, Lars Gustavsson