Rapport

Projektering för el-och bränslecellsdrivna BE-dragfordon

Uppdaterad 2021-12-02 Publicerad 2019-01-30

Det finns idag ett växande behov av mindre lastbilar för distribution i stadsmiljö som kan framföras helt tyst och utsläppsfritt, vilket i praktiken innebär eldrift.

Elektrifiering av lastbilar kommer nu starkare och starkare, främst i Asien med Kina i spetsen men även i Mellaneuropa. Det gäller framför allt lätta lastbilar men även tunga.

I mellanskicktet mellan lätta och tunga lastbilar finns en liten grupp som kallas BE-dragfordon. Det är en lätt lastbil med ett tungt släp, vilket ger en fordonskombination på minst 7 ton som kan framföras med BE-körkort.

Att elektrifiera den här typen av fordon medför ett flertal utmaningar som redovisas i rapporten tillsammans med principiella lösningarna på dessa utmaningar.

Nyheter

Markus Wråke lämnar Energiforsk

Energiforsks vd Markus Wråke har efter nio år på posten valt att sluta och kommer att gå vidare till ett annat bolag. Styrelsen har inlett en rekryteringsprocess för att hitta en ersättare. Markus Wråke fortsätter som vd till slutet av januari 2026.

28 aug 2025


Pressmeddelande: Fjärrvärme kan ge stora negativa utsläpp – men tillräcklig finansiering saknas

14 svenska fjärrvärmeanläggningar har planer på att fånga in och lagra koldioxid som innebär negativa utsläpp motsvarande knappt 10 procent av Sveriges totala fossila utsläpp. Ytterligare ett 20-tal anläggningar bedöms som tänkbara, vilket skulle dubblera kapaciteten. Men dagens styrmedel och finansiering räcker inte, därför riskerar många planer att rinna ut i sanden.

22 aug 2025


Så kan massa- och pappersindustrin sänka energianvändningen

Hur energieffektivt kan ett massabruk bli om det byggs med bästa tillgängliga teknik? Med hjälp av data från ”referensfabriker” kan massabruk räkna på vilka möjligheter som finns för det egna bruket att bli så energieffektivt som möjligt.

7 aug 2025


Pressmeddelande: Inga uppenbara tecken på ett mindre stabilt elsystem

Det saknas tecken på att det svenska elsystemet skulle ha blivit mindre stabilt, trots att andelen vindkraft och solel har ökat. Kostnaden för att upprätthålla stabiliteten är relativt låg och förväntas fortsätta vara det. Däremot har risken ökat för att Sverige behöver förlita sig på import av el den timme på året när behovet är som störst, enligt en ny rapport från Energiforsk baserad på offentliga underlag.

5 aug 2025 - Energisystem


Insektsangrepp från snytbaggen kan minskas med bioaska

Försök i fält visar att bioaska minskar snytbaggegnag på nyplanterad gran. Maria Greger på Stockholms universitet har nu genomfört ytterligare en studie som visar att snytbaggar undviker nyplanterade granplantor som fått en giva bioaska.

13 jun 2025


Nyhetsarkiv

Om rapporten

Rapportnummer

2019:559

Författare

Boh Westerlund