Rapport

Vätgas för ett balanserat elsystem – Analys av stödtjänstmarknader

Uppdaterad 2024-09-26 Publicerad 2024-03-08

I denna rapport undersöks hur vätgas kan bidra till den kortsiktiga balanseringen av elsystemet, vilket är avgörande för att upprätthålla frekvensstabiliteten och säkerheten i elförsörjningen.

Rapporten fokuserar på de specifika marknaderna för stödtjänster, som i nuläget är uppdelade i fem produkter: FFR, FCR-N, FCR-D, aFRR och mFRR. Dessa produkter har olika tekniska krav och kompensationsmodeller, och efterfrågan på dem förväntas delvis öka i framtiden i takt med att elsystemet övergår till mer variabla och väderberoende produktionskällor. Ökningen kan främst hänföras till ett elsystem med lägre rotationsenergi vilket ger ett mer lätt stört system med ökat volymbehov av FFR. Även den pågående framtidssäkringen av hur elsystemet balanseras medför ett stödtjänstbehov mer jämnt fördelat över Sverige och därmed ett förändrat och ökat behov av aFRR och mFRR.

Den här rapporten presenterades i ett webbinarium som spelades in. Ta del av inspelningen och talarnas presentation här

Nyheter

Vindkraften bidrar allt mer till spänningsstabilisering

Tidiga generationer av vindkraftparker kunde inte bidra med spänningsstabilisering, men den vindkraft som byggs i dag kan göra det. Det är en av slutsatserna i rapporten Vindkraftens bidrag till spänningsstabilitet, som finansierats av Svensk Vindenergi.

31 jan 2025 - Sol och vind


”Livstidsförlängning av kärnkraft behöver diskuteras mer”

Det var fullsatt när Energiforsk arrangerade konferensen Life After 60 – Long Term Operation of Nuclear Power i förra veckan. Vikten av livstidsförlängning, behovet av kompetens och varför gröna politiker ser att kärnkraften behövs var tre frågor som fick genomslag.

28 jan 2025 - Kärnkraft


Kompetens för framtiden

Jasmina Toromanovic har alltid varit intresserad av teknik och valde därför att bli ingenjör. Idag forskar Jasmina om dammkonstruktioner på LTU och dessutom arbetar hon som utbildningsledare för det nya civilingenjörsprogrammet Samhällsbyggnadsteknik. Jasmina vill inspirera unga att satsa på ingenjörsyrket!

20 jan 2025


Industrin behöver fördubbling av landbaserad vindkraft till 2035

Landbaserad vindkraft behöver fördubblas till 2035 om industrins elbov till dess ska klaras. Det har både forskare från Quantified Carbon och Chalmers kommit fram till i ett Nepp-projekt, som redovisades på Fossilfritt Sveriges seminarium i fredags.

20 jan 2025


Rise undersöker livslängden för betongstolpar i elnäten

I de svenska elnäten finns ett stort antal betongstolpar, men hur länge de håller är okänt. Nu ska en 30 år gammal ledning med betongstolpar i Västra Götaland rivas, vilket ger en möjlighet att undersöka hur de mår. Projektet genomförs av Rise och ska vara klart i slutet av 2025.

14 jan 2025


Nyhetsarkiv

Om rapporten

Rapportnummer

2024:994

Författare

Rebecca Roupe, Gustaf Rundqvist Yeomans Erik Östling, Frank Krönert Sweco