Rapport

Oavsiktlig ö-drift med distribuerad generering

Publicerad 2025-09-15

I det här projektet har forskarna belyst problematik och utmaningar för att detektera och koppla bort distribuerad generering vid oönskad ödrift. Relevanta tekniska lösningar har utvärderats i en fallstudie i samarbete med elnätsbolag.

Det finns alltid en risk/möjlighet att en del av ett elnät kan frånkopplas från överliggande nät. Det bildade ö-nätet kan innehålla lokal generering av olika typer såsom konventionella kraftverk med synkrongeneratorer, vindkraft av typ DFIG, vindkraft ansluten via omriktare, solkraft (PV) ansluten via växelriktare och batterilager (BESS). Om det bildade ö-nätet har ansluten generering kan fortsatt drift möjliggöras. Fortsatt drift kan vara önskvärd eller oavsiktlig. Oftast är icke planerad ö-drift oönskad av olika anledningar såsom risk för personskada, risk för utebliven felbortkoppling, negativ påverkan på spänningskvalitet mm. Oavsiktlig ö-drift ska därför detekteras och distribuerad generering i ö-nätet ska frånkopplas.

Flera tänkbara lösningar för att detektera och koppla bort kortslutningar och jordfel på mellanspänningsnivå har identifierats. Det är dock svårt att enskilt avgöra vilken lösning som är mest lämplig då detta påverkas av mikronätets topologi, vilken typ av generering som finns, antalet brytställen mm.

Oavsett vilka system som används för detektering av ö-drift kan det vara lämpligt att genomföra test med frånkoppling av överliggande nät i aktuella punkter. Detta borde kunna ske vid driftsättning av större anläggningar med generering, d v s både omriktaransluten generering och konventionella kraftverk med synkrona generatorer.

Nyheter

Rätt teknik kan minska risker vid oavsiktlig ö-drift

Fortsatt drift i ett frånkopplat elnät kan vara farligt – men farorna går att förhindra med rätt teknik. Det är en av de viktigaste slutsatserna i en ny rapport om oavsiktlig ö-drift.

22 okt 2025 - Elnät


”Samhällsplanering handlar om att hantera intressekonflikter”

Gasturbiner och mer vindkraft, det lyfter industridoktoranden och strategen för hållbar samhällsutveckling Magnus Fredricson som möjliga lösningar för Skaraborgs omställning. Han hoppas att forskningsprojektet Speed Local ska bidra med insikt om var på Västgötaslätten den nya elproduktionen ska få plats.

21 okt 2025 - Energisystem


Pressmeddelande: Sveriges val – tryggare och högre eller lägre och mer varierande elpriser

Ska Sverige gå mot ett elsystem som är tryggare men dyrare – eller ett med lägre men mer varierande elpriser? Det är ett val landet står inför, en utveckling med elpriser som är både låga och stabila är osannolik, enligt en ny rapport från Energiforsk.

8 okt 2025 - Energisystem


Ny rapport rekommenderar att Sverige inför pris på effekt

Det är osannolikt med de kraftiga ökningar av elanvändningen som florerat i debatten, men även med en mer måttlig ökning fram till 2035 krävs förändringar av elmarknaden. Dagens energy-only-marknad behöver kompletteras med en mekanism för prissättning av effekt. Det kommer Lars Bergman och Peter Fritz fram till i Nepp-rapporten ”Elmarknaden 2035”.

8 okt 2025 - Energisystem


Markus Wråke lämnar Energiforsk

Energiforsks vd Markus Wråke har efter nio år på posten valt att sluta och kommer att gå vidare till ett annat bolag. Styrelsen har inlett en rekryteringsprocess för att hitta en ersättare. Markus Wråke fortsätter som vd till slutet av januari 2026.

28 aug 2025


Nyhetsarkiv

Om rapporten

Rapportnummer

2025:1128

Författare

HENRIK HEMARK, DANIEL KARLSSON, LARS MESSING FLORIN STELEA, JOHAN STELIN, ALEXANDER SVENSSON, LUCAS FINATI THOMÉE