Rapport

Smarta elnät - för vem?

Uppdaterad 2025-02-19 Publicerad 2018-02-20

I visionen om smarta elnät antas att hushåll aktivt ska medverka genom att använda teknik och lastbalansera sin elanvändning. Dessvärre finns det en brist på kunskap om hur tekniken för smarta elnät ska designas och implementeras för att passa in i människors vardag.

Trots omfattande forskning om människors samverkan med digitala system tycks denna inte ha nått en tillämpning på smarta elnät. Om tekniken brister i användbarhet riskerar visionen med smarta elnät att inte förverkligas.

Resultaten visar bland annat att införandeprojekten domineras av fokus på teknik framför sociala faktorer, att begreppet ”aktiva användare” är diffust och att det är en utmaning i att hitta en bra balans mellan automation av systemen och användarstyrning.

Rapporten avslutas med rekommendationer utifrån de slutsatser som dragits. Nästa steg blir att kommunicera projektets kunskap till relevanta målgrupper och att se till att mer samhällsvetenskaplig och beteendevetenskaplig kompetens integreras i sammanhang där smarta elnät ska införas i bostäder.

Nyheter

Pressmeddelande: Fjärrvärmebranschen miljonsatsar på forskning för ett robust och hållbart energisystem

20 energiföretag satsar nu 16 miljoner kronor i det treåriga forskningsprogrammet Futureheat, som leds av Energiforsk. Flera av Sveriges bästa forskare kommer bland annat undersöka hur fjärr- och kraftvärmen kan minska elbehovet vid toppar och bli utsläppsfri.

18 mar 2025 - Värme och kyla


Energiforsk startar projektet Konkurrensen om skogsråvaran

Konkurrensen om skogen och dess restprodukter förväntas öka när allt fler sektorer ska bli fossilfria. Därför startar Energiforsk nu en andra etapp av projekt Konkurrensen om skogsråvaran.

10 mar 2025 - Energisystem


Nytt verktyg ger nätägare bättre uppfattning om solelsproduktion

Johan Lindahl på Bequerel Sweden har tagit fram ett maskininlärningsbaserat fjärranalysverktyg som kan ge nätoperatörer en bättre uppfattning om hur stor produktionen av solenergi är i ett visst område.

4 mar 2025


Stor potential för datacenter att delta på stödtjänstmarknaden

Många datacenter i Sverige står utanför Svenska kraftnäts stödtjänstmarknader, trots att de tack vare batterier skulle kunna vara aktiva. Men det finns stor potential att fler kan delta aktivt. En nyckel är ökad kunskap både hos datacentrens ägare och deras kunder, enligt en ny rapport från Energiforsk.

4 mar 2025 - Elnät


Samarbete i fokus under Speed Locals första workshoppar

Samarbete mellan kommuner, lokalt näringsliv och invånare är avgörande för att Sverige ska nå sina energi- och klimatmål. Det är en av slutsatserna från forskningsprogrammet Speed Locals inledande lokala workshoppar.

3 mar 2025 - Energisystem


Nyhetsarkiv

Om rapporten

Rapportnummer

2018:470

Författare

Cecilia Katzeff, Hanna Hasselqvist, Elin Önnevall, Sofie Nyström