Projektet har resulterat i en applikation med modeller för beräkning av fiskpassageförluster. I rapporten presenteras en modell för att beräkna passageförluster av ål som passerar via vattenkraftverksturbiner. Modellen ger bra överensstämmelse med empiriska data på ålförluster. Det gäller även den version av modellen som endast behöver indata i form av turbintyp och maximalt turbinflöde. Osäkerheten i resultaten minskar om fler av de tekniska uppgifter som behövs i den kompletta modellen finns tillgängliga vid analysen. I projektet ingick en litteraturgenomgång och utvärdering av befintliga modeller, för att avgöra vilken som lämpade sig bäst att bygga vidare på.
Modellverktyg för beräkning av ålförluster vid vattenkraftverk
Nyheter

Återkommande frukostwebbinarier för fjärrvärmebranschen
Energiforsks värmekluster lanserar ett nytt koncept den 2 juni som kommer att göra det mer lättillgängligt för energibolag att hålla sig uppdaterade med pågående forskning inom fjärrvärmebranschen.

Flexibla elnätens hinder och lösningar
Två forskningsprojekt som studerar nya marknadslösningar för handel med effekt och energi på lokala marknadsplatser för flexibilitet, har identifierat barriärer eller hinder för en ökad användning av flexmarknader. Några hinder och hur de kan lösas diskuterades under ett webbinarium i veckan.

Geotermisk värme - en nödvändig del av framtidens fjärrvärmelösningar?
Intresset för geotermi som ett alternativ till framtidens fjärrvärmelösningar är hetare än någonsin. Klimatmålen är en drivande kraft till områdets progression, men än finns det många hinder i form av kostnad och teknik som bromsar utvecklingen.

Webbinarium om hinder och lösningar för flexmarknader
Missa inte nästa veckas webbinarium om några av de hinder som finns för flexibilitetsmarknader, hur de kan överbryggas och hur ditt och andra företag skulle kunna bidra till en ökad flexibilitet på elmarknaden.

Baselinemetoder som underlättar handel med flexibilitet
Ökad elektrifiering och en ändrad produktionsmix medför nya utmaningar för elnätsföretagen. En ny rapport visar på metoder och principer som kan användas för att utvärdera flexibilitet på ett effektivt och transparent sätt.
Ladda ner
Om rapporten
2012:36
Kjell Leonardsson