Det är sannolikt att läckströmmar uppstår vid högre frekvenser och att dessa kan spridas till angränsande anläggningar. Resultaten visar att inga falskutlösningar uppstår då summaströmmen består av endast supratoner. En påverkan på jordfelsbrytare ses när summaströmmen innehåller likström, kvasi-likström, övertoner och supratoner. Denna påverkan inte av den grad att funktionaliteten av jordfelsbrytarna äventyras. Det har noterats fall då jordfelsbrytaren inte löser ut, dessa jordfelsbrytare är dock endast specificerade för 50/60 Hz och glättad likström.
Jordfelsbrytare och komponenter från DC till 150kHz – en riskbedömning

Nyheter

Miljöfarlig gas ska fasas ut i nytt elnätsprojekt
SF6-gas har länge varit en viktig komponent inom högspänningsindustrin, men dess påverkan på miljön väcker oro. Guillermo Moral Otegui, masterstudent vid KTH, genomför nu ett exjobb som syftar till att hitta mer hållbara alternativ till gasen.

Elektrifieringens roll i transportsektorns omställning diskuteras på eComExpo
Energiforskprojekten "Ett elsystem för elfordon" och "2030-pusslet" kommer att vara värd för två rundabordssamtal på eComExpo med fokus på elektrifieringens betydelse för transportsektorns omställning.

Hundratals intresserade av SVC:s nya webbinariesatsning
Att det finns ett stort intresse för forskning och utveckling av teknik, system och metoder för vattenkraft och dammar syns tydligt i antalet deltagare på SVC:s nya serie med lunchwebbinarium.

Energiforsk fokuserar på samhällsnytta i nytt ägardirektiv
Energiforsk ska initiera och bedriva energiforskning för att bidra till ett robust och hållbart energisystem, och fortsätta vara politiskt oberoende. De syftena har företagets ägare förtydligat i ett uppdaterat ägardirektiv.

Virtuellt kraftverk kan öka intäkterna för solcellsägare
Currently är ett virtuellt kraftverk som företaget CheckWatt tagit fram. Genom att ansluta sina solcellspaneler till det virtuella kraftverket kan solelproducenter sälja stödtjänster.
Om rapporten
2021:819
Sarah Rönnberg, Jil Sutaria, Angela Espin-Delgado, Naser Nakhodchi, Math Bollen