Det är sannolikt att läckströmmar uppstår vid högre frekvenser och att dessa kan spridas till angränsande anläggningar. Resultaten visar att inga falskutlösningar uppstår då summaströmmen består av endast supratoner. En påverkan på jordfelsbrytare ses när summaströmmen innehåller likström, kvasi-likström, övertoner och supratoner. Denna påverkan inte av den grad att funktionaliteten av jordfelsbrytarna äventyras. Det har noterats fall då jordfelsbrytaren inte löser ut, dessa jordfelsbrytare är dock endast specificerade för 50/60 Hz och glättad likström.
Jordfelsbrytare och komponenter från DC till 150kHz – en riskbedömning

Nyheter

Energiforsk i internationellt vätgasprojekt
Energiforsk är en av 44 partners i det internationella vätgaskonsortiet BalticSeaH2 i Östersjöregionen. Projektet syftar till att skapa en vätgasekonomi, öka energisäkerheten och minska beroendet av fossila energikällor. Planerad omsättning är cirka 360 miljoner kronor under fem år.

Pressmeddelande: Energibranschen investerar i forskning om hållbara elnät
Nu startar Energiforsk och 47 aktörer från energibranschen forskningsprogrammet "Elnätens hållbara teknikutveckling och digitalisering" med en budget på totalt 11 miljoner kronor.

3 tips på hur organisationer kan nå bortom mål- och intressekonflikter
Samarbete och förståelsekultur, det är två viktiga pusselbitar för hur organisationer kan nå bortom mål- och intressekonflikter i energiomställningen, enligt Johan Holmén, doktor i fysisk resursteori vid Chalmers.

Aska kan skydda mot snyltbaggen: Kostar skogsindustrin hundra miljoner årligen
Tack vare askans höga halt av kisel kan återföring av aska i svenska skogar ökar både produktionen av biomassa och stärka trädens motståndskraftighet mot snyltbaggen.

Pressmeddelande: Mer el från vattenkraft vid varmare klimat
Sveriges vattenkraft kan öka elproduktionen med cirka 6 procent till 2050 om världens klimat blir 2 grader varmare. Men det blir stora variationer i mängden vatten och elproduktion i olika delar av landet. Vattenkraftens förmåga att balansera elsystemet påverkas inte negativt, visar en ny rapport från Energiforsk.
Om rapporten
2021:819
Sarah Rönnberg, Jil Sutaria, Angela Espin-Delgado, Naser Nakhodchi, Math Bollen