I och med att problemen med all tydlighet existerar och är kostsamma så finns det skäl till att fortsätta arbetet med att hitta förbättrande åtgärder och lösningar. En bra början kan vara att utöka kommunikationen mellan elnätsbolagen och slutkunderna. Sådan kommunikation finns i vissa fall redan idag, men det rekommenderas att denna intensifieras för att försöka hitta realistiska lösningar för att minska de problem som uppstår som en följd av elkvalitetsfenomen.
Slutkundens störningstålighet

Nyheter

Rätt teknik kan minska risker vid oavsiktlig ö-drift
Fortsatt drift i ett frånkopplat elnät kan vara farligt – men farorna går att förhindra med rätt teknik. Det är en av de viktigaste slutsatserna i en ny rapport om oavsiktlig ö-drift.

”Samhällsplanering handlar om att hantera intressekonflikter”
Gasturbiner och mer vindkraft, det lyfter industridoktoranden och strategen för hållbar samhällsutveckling Magnus Fredricson som möjliga lösningar för Skaraborgs omställning. Han hoppas att forskningsprojektet Speed Local ska bidra med insikt om var på Västgötaslätten den nya elproduktionen ska få plats.

Pressmeddelande: Sveriges val – tryggare och högre eller lägre och mer varierande elpriser
Ska Sverige gå mot ett elsystem som är tryggare men dyrare – eller ett med lägre men mer varierande elpriser? Det är ett val landet står inför, en utveckling med elpriser som är både låga och stabila är osannolik, enligt en ny rapport från Energiforsk.

Ny rapport rekommenderar att Sverige inför pris på effekt
Det är osannolikt med de kraftiga ökningar av elanvändningen som florerat i debatten, men även med en mer måttlig ökning fram till 2035 krävs förändringar av elmarknaden. Dagens energy-only-marknad behöver kompletteras med en mekanism för prissättning av effekt. Det kommer Lars Bergman och Peter Fritz fram till i Nepp-rapporten ”Elmarknaden 2035”.

Markus Wråke lämnar Energiforsk
Energiforsks vd Markus Wråke har efter nio år på posten valt att sluta och kommer att gå vidare till ett annat bolag. Styrelsen har inlett en rekryteringsprocess för att hitta en ersättare. Markus Wråke fortsätter som vd till slutet av januari 2026.
Om rapporten
2022:852
Peter Ekström, Ann Brännlund