Rapport

Bio- och produktgas i massa och pappersbruk

Uppdaterad 2024-04-24 Publicerad 2017-10-12

Det finns goda tekniska förutsättningar för att ersätta fossila bränslen i ett massa- eller pappersbruk genom att producera egen energigas. Genom rötning eller termisk förgasning kan restströmmar i form av bio- och fiberslam omvandlas till gas. Den gas som produceras kan ersätta olika fossila bränslen samtidigt som vattenreningen på bruket kan avlastas avsevärt.

Att ersätta fossil energi i påblåsningstorkar för pappers- och massatorkning har den största potentialen. För användning i mesaugnar och i andra tillämpningar där flamstrålning är viktig, kan en övergång till gas medföra en kapacitetsminskning. Det är dessutom lättare att ersätta fossil energi med egenproducerad gas i applikationer där användningen kräver en relativt kontinuerlig tillförsel av energi än i applikationer med intermittent förbrukning, exempelvis i startbrännare.

Med nuvarande låga priser på fossil gas och olja är den direkta ekonomiska lönsamheten med biogas begränsad. Omställningen till fossilfri tillverkning kan vara intressant ur andra perspektiv än rent ekonomiska till exempel för företagets goodwill och marknadsföring. Det motiverar ett fortsatt arbete i ämnet.

Nyheter

Havsbaserad vindkraft bör satsa allt på vätgas – eller allt på el

Havsbaserade vindparker bör välja – använd hela parkens kapacitet till att producera vätgas och avstå från att leverera el, eller skippa vätgas helt. För landbaserad vindkraft bör 30–40 procent av kapaciteten vikas för vätgas.

16 maj 2025 - Energisystem


Säkerhet och dimensionering för betongdammar i nya Eurokoden

Den andra generationens Eurokod utvecklas just nu och kommer senast 2028 att ersätta den första. Mikael Hallgren och Fredrik Stenesand på Tyréns har i ett projekt undersökt skillnaderna mellan den första generationens Eurokod och den kommande generationen avseende betongdammar.

12 maj 2025


Nytt projekt undersöker hur betongstolpar åldras i svenskt klimat

Vattenfall Eldistribution ska rasera en 30 år gammal linje med betongstolpar, vilket ger en unik möjlighet att undersöka hur dessa stolpar har åldrats i svenskt klimat. Forskningen är viktig för att förstå betongstolparnas livslängd och för att kunna fatta välgrundade beslut om underhåll och reinvesteringar.

6 maj 2025 - Elnät


Nu på engelska: Magnetism kopplas till svetsproblem i fjärrvärmesystem

Flera fjärrvärmebolag har upplevt en större mängd defekter i svetsfogar på fjärrvärmerören jämfört med för ett par år sedan. Forskning visar att problemet har att göra med ökad magnetism i rören. I projekten Svetsbarhet av fjärrvärmeapplikationer etapp 1 och 2, har forskare funnit starka indikationer på att det beror på otillräcklig avmagnetisering av stålrören efter tillverkning. Nu finns rapporterna även på engelska.

30 apr 2025 - Värme och kyla


Vattenkraftens uthållighet: 80% produktion under kritiska veckor

Svensk vattenkraft har potential att producera på cirka 80% av sin tillgängliga kapacitet under 1–3 veckor, vilket motsvarar ungefär hälften av toppbehovet. Det visar en ny studie från Chalmers som ger oss en djupare förståelse för vattenkraftens förmåga att hantera perioder med hög efterfrågan och låg vindkraftproduktion.

28 apr 2025


Nyhetsarkiv

Om rapporten

Rapportnummer

2017:426

Författare

Anders Nordenö och Christer Gustavsson