Rapport

Tillståndsbaserat underhåll för fördelningsstationer

Uppdaterad 2025-02-12 Publicerad 2020-12-01

Genom att införa ett mer datadrivet arbetssätt finns det stora möjligheter för de som äger distributionsnät för el att arbeta mer effektivt med underhåll. Här har förutsättningarna undersökts att arbeta mer tillståndsbaserat med underhåll i fördelningsstationer, både genom att samla in mer data och att analysera nya arbetssätt.

Resultaten visar att det finns goda förutsättningar för nätägare att arbeta med underhåll på ett mer tillståndsbaserat sätt. Det går dessutom att införa i den takt och omfattning som passar respektive nätägare. Rapporten presenterar såväl tekniska förutsättningar som förslag på hur en organisation kan ändra sitt arbetssätt för att bli mer datadriven.

Nyheter

Lägre energianvändning i massa- och pappersindustri

Hur energieffektivt kan ett massabruk bli om det byggs med bästa tillgängliga teknik? Med hjälp av data från ”referensfabriker” kan massabruk räkna på vilka möjligheter som finns för det egna bruket att bli så energieffektivt som möjligt.

7 aug 2025


Pressmeddelande: Inga uppenbara tecken på ett mindre stabilt elsystem

Det saknas tecken på att det svenska elsystemet skulle ha blivit mindre stabilt, trots att andelen vindkraft och solel har ökat. Kostnaden för att upprätthålla stabiliteten är relativt låg och förväntas fortsätta vara det. Däremot har risken ökat för att Sverige behöver förlita sig på import av el den timme på året när behovet är som störst, enligt en ny rapport från Energiforsk baserad på offentliga underlag.

5 aug 2025 - Energisystem


Insektsangrepp från snytbaggen kan minskas med bioaska

Försök i fält visar att bioaska minskar snytbaggegnag på nyplanterad gran. Maria Greger på Stockholms universitet har nu genomfört ytterligare en studie som visar att snytbaggar undviker nyplanterade granplantor som fått en giva bioaska.

13 jun 2025


Pressmeddelande: Hälften av Sveriges elproduktion blir väderberoende om tio år

Nästan all ny elproduktion som byggs de kommande åren kommer vara landbaserad vindkraft och solel. Det innebär att om industrins efterfrågan av el ökar kraftigt kommer hälften av all el vara väderberoende 2035. Samtidigt kommer elpriserna variera mer än i dag, enligt en ny rapport från Energiforsk.

21 maj 2025 - Energisystem


Havsbaserad vindkraft bör satsa allt på vätgas – eller allt på el

Havsbaserade vindparker bör välja – använd hela parkens kapacitet till att producera vätgas och avstå från att leverera el, eller skippa vätgas helt. För landbaserad vindkraft bör 30–40 procent av kapaciteten vikas för vätgas.

16 maj 2025 - Energisystem


Nyhetsarkiv

Om rapporten

Rapportnummer

2020:705

Författare

Victor Bagge Et Al