Rapport

Idrifttagning av avställda djup- och bottenutskov

Uppdaterad 2025-06-09 Publicerad 2025-05-20

Idrifttagning av avställda djup- och bottenutskov är tekniskt krävande och kostsamt. Noggrann planering krävs för att upprustning och idrifttagning ska kunna göras på ett säkert och effektivt sätt, samtidigt som konstruktionens integritet bevaras.

Det här projektet har syftat till att fånga upp tekniska utmaningar vid idrifttagning av avställda bottenutskov och skapa en kunskapsbank samt ge vägledning i viktiga aspekter att ta hänsyn till vid planering, design, upprustning och utförande.

Planering bör innefatta dels riskanalyser men framförallt noggranna förstudier. För att identifiera fenomen knutna till driften har man sett att CFD-analyser och modellförsök är kraftfulla verktyg för att kunna förutspå den specifika anläggningens utmaningar. I vissa fall uppkommer dock helt oväntade fenomen vid användandet av bottenutskov. Vid idrifttagningen har man till exempel vittnat om kraftig vibrationsproblematik, erosion i vattenvägen och höga luftundertryck som äventyrat personsäkerheten.

Nyheter

Pressmeddelande: Sveriges val – tryggare och högre eller lägre och mer varierande elpriser

Ska Sverige gå mot ett elsystem som är tryggare men dyrare – eller ett med lägre men mer varierande elpriser? Det är ett val landet står inför, en utveckling med elpriser som är både låga och stabila är osannolik, enligt en ny rapport från Energiforsk.

8 okt 2025 - Energisystem


Ny rapport rekommenderar att Sverige inför pris på effekt

Det är osannolikt med de kraftiga ökningar av elanvändningen som florerat i debatten, men även med en mer måttlig ökning fram till 2035 krävs förändringar av elmarknaden. Dagens energy-only-marknad behöver kompletteras med en mekanism för prissättning av effekt. Det kommer Lars Bergman och Peter Fritz fram till i Nepp-rapporten ”Elmarknaden 2035”.

8 okt 2025 - Energisystem


Markus Wråke lämnar Energiforsk

Energiforsks vd Markus Wråke har efter nio år på posten valt att sluta och kommer att gå vidare till ett annat bolag. Styrelsen har inlett en rekryteringsprocess för att hitta en ersättare. Markus Wråke fortsätter som vd till slutet av januari 2026.

28 aug 2025


Pressmeddelande: Fjärrvärme kan ge stora negativa utsläpp – men tillräcklig finansiering saknas

14 svenska fjärrvärmeanläggningar har planer på att fånga in och lagra koldioxid som innebär negativa utsläpp motsvarande knappt 10 procent av Sveriges totala fossila utsläpp. Ytterligare ett 20-tal anläggningar bedöms som tänkbara, vilket skulle dubblera kapaciteten. Men dagens styrmedel och finansiering räcker inte, därför riskerar många planer att rinna ut i sanden.

22 aug 2025


Så kan massa- och pappersindustrin sänka energianvändningen

Hur energieffektivt kan ett massabruk bli om det byggs med bästa tillgängliga teknik? Med hjälp av data från ”referensfabriker” kan massabruk räkna på vilka möjligheter som finns för det egna bruket att bli så energieffektivt som möjligt.

7 aug 2025


Nyhetsarkiv

Om rapporten

Rapportnummer

2025:1110

Författare

ELIN JOHANSSON TORÉN, KARIN APPELQUIST, PIERRE-LOUIS LIGIER, BJÖRN ERIKSSON